Wysokie rachunki? Polacy korzystają z prądożernych pralek i lodówek

Nawet jedną piątą wydatków na opłacenie rachunków za prąd mogłyby zaoszczędzić polskie gospodarstwa domowe wymieniając stare, prądożerne urządzenia AGD i RTV na nowe, energooszczędne - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Wiele domów wciąż używa starych, tradycyjnych żarówek, choć nowoczesne źródła światła typu LED zużywają nawet sześciokrotnie mniej prądu.

Ponad 80 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta ze sprzętów RTV i AGD o niskiej efektywności energetycznej - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że ich wymiana pozwoliłaby zredukować zużycie energii elektrycznej o jedną piątą.

Jak wskazali eksperci PIE, ponad 80 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta ze sprzętów RTV i AGD, które powinny zostać wymienione na bardziej efektywne energetycznie. Zgodnie z prawem UE, sprzęty elektryczne są klasyfikowane według efektywności energetycznej od klasy A (najwyższa) do G (najniższa). "W Polsce większość sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych jest klasy energetycznej D i niższej" - zauważono w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". "Do klasy C i wyższej należy tylko 22 proc. używanych chłodziarko-zamrażarek, 19 proc. pralek bębnowych i 26 proc. zmywarek" - stwierdzono.

Reklama

Według analityków wymiana najbardziej powszechnego w gospodarstwach domowych sprzętu RTV i AGD pozwoliłaby obniżyć ich zapotrzebowanie na energię elektryczną o blisko 20 proc. (5,8 TWh). Przypomniano, że łącznie gospodarstwa domowe w 2019 r. zużywały na oświetlenie i działanie urządzeń elektrycznych 23 TWh (29 TWh ogółem). "Blisko połowa (11 TWh) zużywanej energii przypada na oświetlenie. Wysoki udział ma także użycie czajników elektrycznych (ok. 3,5 TWh), chłodziarko-zamrażarek (niecałe 3 TWh) i odbiorników telewizyjnych (ok. 2,5 TWh)" - wskazano.

Wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne daje wielkie oszczędności

Z kolei wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne - w ocenie PIE - pozwoliłaby obniżyć zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach domowych o dodatkowe 12 proc. (3,4 TWh). Według analityków, energochłonne żarówki tradycyjne cały czas są wykorzystywane w 52 proc. polskich gospodarstw domowych. Zwrócono uwagę, że zużycie prądu w obecnie stosowanych żarówkach LED jest 6-krotnie niższe niż w żarówkach tradycyjnych.

Jak wskazano,  modernizacja powszechnego sprzętu RTV i AGD oraz wymiana oświetlenia z żarówek tradycyjnych na LED w sumie obniżyłaby zużycie energii przez gospodarstwa domowe o 9,2 TWh (31 proc.). W przypadku zamiany na żarówki LED także innych rodzajów oświetlenia, jak świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe, łączna redukcja wzrosłaby do 12,7 TWh (43 proc) - stwierdzono.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »