Wyższe stopy będą wymagać moratoriów na spłaty kredytów!
W tym tygodniu RPP podniosła kolejny raz stopy procentowe. Zdaniem ekonomistów BGK, podwyższenie stopy referencyjnej w Polsce ponad 5,50 proc. będzie wymagało wprowadzenia działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 r. - uważają ekonomiści. Rząd pracuje nad pewnymi rozwiązaniami w tym zakresie.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
Podwyższenie stopy referencyjnej w Polsce ponad 5,50 proc. wymagałoby wprowadzenia działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 r. - uważają ekonomiści BGK.
"Podobnie jak w poprzednim komunikacie Rada stwierdziła, że celem decyzji jest przeciwdziałanie utrwalenia się inflacji powyżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. W komunikacie znalazła się informacja, że dalsze działania będą zależne od napływających informacji, co w obecnym wojennym otoczeniu oznacza, że zdaniem RPP wszystkie scenariusze są możliwe.
Naszym zdaniem oznacza to zamknięcie cyklu podwyżek na 5,50 proc. w horyzoncie najbliższego kwartału. Uważamy, że większa skala podwyżek wymagałaby działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 roku" - napisano w porannym biuletynie ekonomicznym BGK.
RPP podwyższyła 6 kwietnia stopy procentowe o 100 pb, w tym referencyjną do 4,50 proc. To najwyższy poziom stóp od października 2012 r.
Według sporządzonego przed marcowym posiedzeniem RPP konsensusu PAP Biznes rynek oczekiwał podwyżki stopy referencyjnej o 50-75 pb.
"Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 1,00 pkt. proc. do poziomu:
- stopa referencyjna 4,50 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 4,00 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 4,55 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 4,60 proc. w skali rocznej" - napisano.
Od października na siedmiu z rzędu posiedzeniach RPP podniosła stopę referencyjną łącznie o 4.40 pb. Po ostatniej podwyżce stopa referencyjna osiągnie najwyższy poziom od końca 2012 r.
Przy najbardziej radykalnych prognozach analitycy szacują oficjalne stopy mogą wzrosnąć do 7,5 proc., wówczas WIBOR 3M wynosiłby 7,70 proc.!
Wiosną 2020 r., w związku z pandemią koronawirusa, Rada obniżyła główną stopę do historycznie niskiego poziomu 0,10 proc. Wcześniej przez 5 lat - od marca 2015 r. do marca 2020 r. RPP utrzymywała rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych na poziomie 1,50 proc.
Tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0., wdrożona w ramach pakietu działań do walki z pandemią koronawirusa, wprowadziła w 2020 r. przepisy regulujące udzielanie tzw. wakacji kredytowych dla konsumentów.