Wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Resort rodziny prowadzi "szczegółowe analizy"

Zasiłek pogrzebowy (od 2011 roku 4 tys. zł) nie pokrywa kosztów pogrzebu, które mogą tę kwotę przekroczyć kilkukrotnie. Resort rodziny analizuje możliwości jego podwyższenia.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi szczegółowe analizy dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego - podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

"Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego, informujemy, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego" - napisano.

Reklama

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł i obowiązuje od 2011 r.

Przypomnijmy, że o możliwym podwyższeniu zasiłku pogrzebowego mówiono już jesienią ubiegłego roku. Spekulowano nawet, że podwyżka mogłaby nastąpić od stycznia 2023 roku.

Zasiłek pogrzebowy. Jaka podwyżka jest możliwa?

O podwyżkę postulowało m.in. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Padła nawet kwota - 12 tys. zł. Taka podwyżka wydawała się nierealna, a branża pogrzebowa sugerowała, że podwyższenie zasiłku do 8 tys. zł byłoby uzasadnione.

W odpowiedzi na interpelację poselską wyraźnie czytamy, że brane będą pod uwagę możliwości Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co może oznaczać, że wspomniane 8 tys. zł nie uzyska rekomendacji. Już w ubiegłym roku pojawiały się opinie, że najbardziej prawdopodobna byłaby podwyżka zasiłku pogrzebowego do 5 tys. zł.

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek pogrzebowy | Ministerstwo Rodziny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »