Wzrost cen przeraża Polaków. Inflacja rozpala internetowe wyszukiwarki

Rosnące ceny spędzają sen z powiek wielu Polakom. Z analizy słów wpisywanych do internetowych wyszukiwarek wynika, że właśnie inflacja i związane z nią zagadnienia budzą zainteresowanie rodaków. Co więcej, jesteśmy na drugim miejscu na świecie pod względem zainteresowania tematem inflacji, a wyprzedzają nas tylko Turcy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Polacy są w czołówce narodów poszukujących informacji o inflacji. Internauci z Polski są na drugim miejscu na świecie pod względem zainteresowania tematem inflacji. Ustępujemy miejsca tylko Turkom, zmagającym się obecnie z prawie 80-proc. inflacją. Trzecie miejsce zajmują Argentyńczycy, którzy - zdaniem ekspertów - do końca roku mogą zobaczyć inflację na poziomie 100 proc.

Grzegorz Jakielski, socjolog internetu, przygotował zestawienie na podstawie zapytań o inflację w wyszukiwarce Google w okresie od pierwszego stycznia do czternastego października bieżącego roku.

Reklama

Za pierwszą trójką zestawienia znaleźli się internauci z Singapuru, Czech i Ghany.

W pierwszej dziesiątce są także mieszkańcy Francji, cieszący się obecnie najniższą inflacją w Unii Europejskiej, oraz Szwecji, Filipin i Austrii. Na końcu zestawienia obejmującego 30 państw, z których najczęściej poszukiwano informacji o inflacji, znalazła się Irlandia ze wskaźnikiem wzrostu cen najwyższym od 38 lat.

Wraz z rosnącą inflacją wzrasta potrzeba informacji


- Analiza zachowania internautów wskazuje, że Polacy intensywnie szukają informacji o zjawisku, którego skutki odczuwają coraz boleśniej. Bardzo jasno widać to biorąc pod uwagę dane z ubiegłych lat - tłumaczy Grzegorz Jakielski.

- W 2021 roku Polacy byli na piątym miejscu na świecie pod względem zainteresowania tematem inflacji, w 2020 roku na trzynastym, a w 2019 roku na trzydziestym drugim. Cztery lata temu byliśmy natomiast na czterdziestym pierwszym miejscu. Jest to istotna wskazówka dla liderów politycznych sygnalizująca, że Polacy, poza wiadomościami o kolejnych wzrostach cen, potrzebują przede wszystkim szczegółowych wyjaśnień na temat sytuacji, której dotkliwie doświadczają. Tych informacji obecnie intensywnie poszukują w internecie - podsumowuje.

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | wzrost cen | zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »