Reklama

Wzrost oprocentowania obligacji trzyletnich

Ministerstwo Finansów podało szczegóły najnowszej, przewidzianej na listopad 2011 emisji obligacji detalicznych Skarbu Państwa.

Listopadowa oferta skierowana do inwestorów indywidualnych obejmuje cztery rodzaje papierów wartościowych, których oprocentowanie waha się od 4,50 proc. do 5,75 proc. w zależności od wybranego rodzaju obligacji. Inwestorzy zadecydować mogą również o terminie realizacji inwestycji, który wynosić może od dwóch do dziesięciu lat.

Reklama

Znamy już szczegóły najnowszej oferty obligacji detalicznych, jaką Ministerstwo Finansów zaproponowało inwestorom indywidualnym na listopad 2011. Spośród papierów wartościowych Skarbu Państwa, będą oni mogli wybrać pomiędzy czterema rodzajami obligacji: dwuletnimi (DOS1113), o stałym oprocentowaniu wynoszącym 4,50 proc. w ciągu roku, obligacjami trzyletnimi z nowej, listopadowej emisji (TZ1114), których oprocentowanie ustalane jest co pół roku i wynosi obecnie 4,65 proc., czteroletnimi (COI1115) o zmiennym oprocentowaniu wynoszącym w pierwszym roku 5,00 proc., oraz dziesięcioletnimi (EDO1121), które oprocentowane są najwyżej, 5,75 proc. w ciągu pierwszego roku rozliczeniowego.

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami w ofercie Ministerstwa Finansów są obligacje dziesięcioletnie, które w pierwszym roku rozliczeniowym przyniosą 5,75 proc. zysku. Ich oprocentowanie w kolejnych latach może być jeszcze wyższe dzięki dodaniu marży procentowej wynoszącej 3 pkt. proc. do obliczanego co roku poziomu inflacji. Dodatkowo, podobnie jak na pozostałych rodzajach obligacji (za wyjątkiem "trzylatek", gdzie okres rozliczeniowy wynosi sześć miesięcy), kapitalizacja odsetek następuje co roku, dzięki czemu inwestorzy korzystają z efektu procentu składanego.

Listopad jest także pierwszym miesiącem emisji obligacji trzyletnich z serii TZ1114. Trzylatki, jako jedyne detaliczne papiery dłużne Skarbu Państwa notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych i na rynku BondSpot. Ich emisja odbywa się cztery razy do roku (w lutym, maju, sierpniu i listopadzie) i trwa trzy miesiące. Obligacje trzyletnie charakteryzują się także zmiennym oprocentowaniem zależnym od stopy WIBOR6M i sześciomiesięcznym okresem naliczania odsetek.

- Cieszy nas, że obligacje detaliczne stale spotykają się z zainteresowaniem inwestorów indywidualnych. Stworzona przez nas oferta umożliwia wybór między krótko i długoterminową inwestycją, więc lokując oszczędności w obligacje detaliczne inwestorzy mogą je bezpiecznie pomnożyć w sposób najbardziej im odpowiadający. Od wielu już lat Ministerstwo Finansów stara się w ten sposób zachęcić Polaków do oszczędzania - mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora w Departamencie Długu Publicznego.

Dwuletnie obligacje detaliczne (DOS1113)

W listopadzie kupić będzie można dwuletnie obligacje Skarbu Państwa, charakteryzujące się stałym oprocentowaniem, które ustalono na poziomie 4,50 proc. Oznacza to, że każda z popularnych "dwulatek",

o nominale 100 zł, po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Swój zysk można zrealizować na trzy sposoby, gotówką, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z trzeciej możliwości cena jednej obligacji wynosi 99,90 zł. Aktualne oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych to 4,50 proc.

Trzyletnie obligacje detaliczne (TZ1114)

Od listopada potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres rozliczeniowy - odsetki wypłacane są co sześć miesięcy. Oprocentowanie obligacji trzyletnich jest zmienne i wynosi aktualnie 4,65 proc.

Czteroletnie obligacje detaliczne (COI1115)

Obligacje czteroletnie charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk ponad nią gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi aktualnie 5 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tu istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu na obligacje nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej z nich wynosi wówczas 99,90 zł. Aktualny poziom oprocentowania czteroletnich obligacji detalicznych wynosi w pierwszym roku odsetkowym 5 proc.

Dziesięcioletnie obligacje detaliczne (EDO1121)

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są, "dziesięciolatki". Ich oprocentowanie jest zmienne i obecnie, w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc. Dziesięciolatki, gwarantują realny zysk, niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji, która wynosi 3 proc. Podobnie jak w przypadku dwulatek i czterolatek, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Jednak trzeba się wówczas liczyć ze zmniejszeniem odsetek o 2 zł (w przypadku DOS i COI jest to 1 zł), z każdej obligacji przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Ich aktualne oprocentowanie wynosi w pierwszym roku odsetkowym 5,75 proc.

Dowiedz się więcej na temat: wzrosty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »