Zakaz palenia węglem w Polsce. Ile wynosi grzywna i gdzie obowiązuje?

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a tym samym już niedługo zaczną pojawiać się komunikaty o smogu. Obecnie w niektórych miastach w Polsce obowiązuje zakaz palenia węglem, który ma pomóc w poprawie jakości powietrza. Gdzie nie można palić węglem i co może za to grozić?

Gdzie obowiązuje zakaz palenia węglem?

Zakaz palenia węglem oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem węgla kamiennego, czyli np. ekogroszkiem obowiązuje obecnie:

Reklama
  • w województwie małopolskim (od 1 września 2019 r.) - obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem na terenie miasta Kraków,
  • we Wrocławiu i wybranych dolnośląskim uzdrowiskach - zakaz spalania paliw stałych, jednak w tym przypadku dopuszczone są kominki i kotły na paliwa stałe, tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • w Warszawie - od 1 października 2023 roku zakaz ma również objąć m. st. Warszawa. Zgodnie z zapowiedziami zaś od 1 stycznia 2028 roku zakaz palenia węglem ma obowiązywać także w powiatach wokół Warszawy.

W wielu innych województwach, np. w pozostałych obszarach woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, czy wielkopolskiego zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązują inne zakazy, m.in. zakaz spalania węgla kamiennego o uziarnieniu 0-3 mm.

 

“W ramach programu realizowanego w Warszawie zlikwidowano już ponad 5,3 tys. kopciuchów w ramach dotacji." - powiedziała agencji Newseria Biznes Magdalena Młochowska. Program ten umożliwia bowiem ubieganie się o dofinansowanie wymiany kopciucha nawet w wysokości 70 proc. W Krakowie z kolei od czasu wprowadzenia uchwały antysmogowej zlikwidowano już ponad 40 tys. kopciuchów. I mimo tego, że odnotowuje się znaczną poprawę jakości powietrza, wciąż nie jest to powietrze bezpieczne dla środowiska i ludzi.

Palenie węglem w piecu a smog. Skala problemu jest ogromna

Europejska Agencja Środowiska wskazuje na to, że pomimo poprawy jakości powietrza, w Europie wciąż obserwowane są poziomy zanieczyszczenia, które przekraczają europejskie normy. W Polsce w 2021 roku aż 97 proc. ludności miejskiej było narażonych na stężenie drobnego pyłu zawieszonego (PM 2,5) przekraczającego wytyczne zdrowotne określone przez Światową Organizację Zdrowia.

WHO szacuje, że 91 proc. populacji żyje na terenach, gdzie zła jakość powietrza zagraża życiu i zdrowiu. Według szacunków EEA w 2020 roku co najmniej 238 tys. osób zmarło przedwcześnie w UE z powodu narażenia na działanie pyłu PM 2,5 powyżej zaleconego poziomu przez WHO. W Polsce z powodu smogu odnotowuje się około 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

Smog powstały na skutek m.in. przekroczonych norm pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu, siarki, benzopirenu oraz pyłów PM10 i PM 2,5 ma negatywne konsekwencje dla zdrowia każdej osoby narażonej na jego wdychanie. Skutkami zdrowotnymi smogu jest m.in. zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, czy nerwowego. Smog skutkuje także skróceniem długości życia, zwiększonym ryzykiem patologii ciąży oraz ryzykiem chorób nowotworach. Smog jest szczególnym zagrożeniem dla dzieci, zwłaszcza niemowląt, u których układ oddechowy nie rozwinął się jeszcze w pełni.

Podsumowując, zanieczyszczenie powietrza, którego przyczyną jest palenie węglem kamiennym w piecach, niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Jaki mandat grozi za palenie w piecu węglem?

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących palenia węglem w miejscach, w których obowiązuje zakaz, grozi karą grzywny w wysokości 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana na drogę sądową. Wówczas mandat za palenie węglem może wynieść nawet 5000 zł.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | opał | palenie węglem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »