Zakaz płacenia gotówką. Podali już nawet termin
Zakaz płacenia gotówką powyżej 10 tys. euro zatwierdzony przez Unię Europejską. Parlament Europejski przyjął ustawy, które wymagają, by zakupy od tej kwoty były prowadzone przy użyciu konta bankowego. Już płacąc ponad 3 tys. euro trzeba będzie jednak konieczne pokazać dowód osobisty.
- Ograniczenia w płatnościach gotówką to unijny pomysł, co do którego zgodzili się deputowani.
- Kluczowa kwota to 10 tys. euro, ponieważ płatność gotówkowa powyżej tej wartości będzie zakazana.
- Przepisy w życie wejdą już niebawem, ustalono zresztą ostateczny termin.
Nowy zakaz ma ograniczyć pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu, jak wskazuje Unia Europejska. Zakaz płacenia gotówką będzie obowiązywał od 10 tys. euro (około 42 tys. zł). Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie, w efekcie czego Parlament przyjął pakiet ustaw dotyczących ograniczenia.
Limit płatności gotówką ustalono na 10 tys. euro, a w krajach bez euro limit stanowi równowartość wskazanej kwoty w lokalnej walucie. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają prawo indywidualnie modyfikować tę wartość, ale tylko w dół. W praktyce nowy limit oznacza, że nie da się za gotówkę kupić szeregu towarów, jak chociażby samochodu.
Po wdrożeniu zakazu przez UE czekają nas ograniczenia także przy drobniejszych od 10 tys. euro zakupach. Transakcje gotówkowe już powyżej wartości 3 tys. euro będą wymagały kontroli tożsamości. Przedstawić trzeba będzie swój dowód osobisty. Kontrole transakcji obowiązują już jednak obecnie. Powyżej 10 tys. euro wymagane jest potwierdzenie tożsamości.
W Polsce już obowiązuje zakaz płacenia gotówką powyżej 15 tys. zł. Ograniczenie dotyczy przedsiębiorstw i gdy firma chce zapłacić ponad tę kwotę, musi wybrać płatność bezgotówkową.
Kontrole płatności gotówkowych w przedziale 3 tys. - 10 tys. euro będą obowiązywać jednak wyłącznie w wybranych sytuacjach. Chodzi o transakcje realizowane z udziałem określonych przez prawo unijne podmiotów. Do tych zaliczane są:
- instytucje finansowe,
- agencje nieruchomości,
- banki,
- podmioty zajmujące się zarządzaniem aktywami,
- kasyna,
- handlowcy,
- sprzedawcy towarów luksusowych.
Przepisy te znajdą zastosowanie również w stosunku do kryptowalut. Giełdy i operatorzy portfeli będą mieli obowiązek sprawdzać klientów i weryfikować udzielone przez nich informacje. W takiej sytuacji ostrożność będzie wymagana już przy transakcji od 1000 euro.
Nowy zakaz płacenia gotówką powyżej 10 tys. euro wejść ma w życie w 2027 roku. Przesunięto jednak wdrożenie ograniczenia względem klubów sportowych. W ich wypadku termin zakończenia się okresu przejściowego został wyznaczony na 2029 rok.