Zakup podróbki - czy to się opłaca?

Oszuści znacznie zaniżają ceny, aby przyciągnąć naszą uwagę. A niska cena kusi. Zakup podrobionego produktu to jednak duże ryzyko - ze względu na skład kosmetyków, czy jakość ubrań, obuwia bądź sprzętu elektronicznego. Jak uniknąć zakupu podróbek przez internet? Oto 10 porad Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupach internetowych?

1. Tożsamość sprzedawcy. Zwróć szczególną uwagę na: nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe oraz, o ile to jest możliwe, numer identyfikacyjny, tj. KRS.

2. Informacja o prawach konsumenta. Internetowi sprzedawcy są zobligowani do informowania konsumentów o przysługujących im prawach. Informacji szukaj w regulaminie przedsiębiorcy.

3. Opinie. Korzystając z nazwy sklepu internetowego, wyszukaj opinii innych konsumentów na forach internetowych. Z ostrożnością podchodź do zbyt pozytywnych komentarzy, mogą być działaniem samego przedsiębiorcy.

4. Strona ze znakiem zaufania. Większość znaków zaufania jest przyznana na szczeblu krajowym, dlatego mogą być nieczytelne dla konsumentów z innego kraju. Aby mieć jednak pewność, że oznaczenie nie zostało sfałszowane, należy sprawdzić stronę internetową jednostki przyznającej wyróżnienie.

Reklama

5. Wygląd strony internetowej. Często strony internetowe sprzedające nieoryginalne towary nie wyglądają profesjonalnie. Weryfikując sprzedawcę, zwróć uwagę na: literówki, błędy gramatyczne oraz jakość zdjęć sprzedawanych produktów.

6. Zdjęcie produktu. Dokładnie przyjrzyj się produktowi widniejącemu na zdjęciu - może to pomóc w identyfikacji podróbki. Często sprzedawcy na stronach internetowych wstawiają faktyczne zdjęcia wysyłanych towarów. Kupując, należy zwrócić szczególną uwagę, czy logo zamieszczone na produkcie jest umieszczone we właściwym miejscu oraz czy nie odbiega od oryginału.

7. Cena produktu. Cena jest zbyt piękna, aby była prawdziwa? Faktyczną wartość rzeczy można sprawdzić na oficjalnej stronie firmy. Jeżeli różnica jest duża, należy podejrzewać, że produkt może być fałszywy (np. oryginalne buty kosztują 349 zł, a my znajdziemy je w cenie 119 zł).

8. Autoryzowane punkty sprzedaży detalicznej. Niektóre firmy publikują na swoich stronach internetowych punkty, w których możesz kupić ich markowe produkty.

9. Bezpieczna płatność:

- zwróć uwagę na to, czy połączenie z daną stroną internetową jest szyfrowane i uniemożliwia podsłuchanie. Najszybciej zweryfikujemy to na pasku adresu, który powinien rozpoczynać się od https://, a tuż obok powinna znajdować się ikona zamkniętej kłódki.

- płatność kartą kredytową stanowi najbezpieczniejszą formę uiszczania należności w innym kraju Unii Europejskiej. W sytuacji gdy druga strona nie wywiązuje się z umowy, masz możliwość zgłoszenia się do banku o wszczęcie procedury obciążenia zwrotnego (tzw. charge back).

- unikaj przekazów pieniężnych, np. Western Union.

10. Produkty odnawiane. Są to towary, który były już wcześniej używane, jednak ze względu na wadę zostały zwrócone przez pierwszego kupca, naprawione oraz powtórnie sprzedane. Mogą różnić się od nowych produktów skróconym okresem trwania rękojmi. Przed zakupem ich cenę warto porównać z oryginalnymi produktami.

Co najczęściej kupujemy?

Jak wynika z raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, konsumenci najczęściej nieświadomie kupują kosmetyki, odzież i zabawki. Do ECK Polska konsumenci najczęściej zgłaszają skargi na obuwie i sprzęt elektroniczny.

Jak zrezygnować?

- Jeżeli zapłaciłeś kartą kredytową, skontaktuj się ze swoim bankiem, prosząc o dokonanie zwrotu, za pomocą procedury "charge back".

- Jeżeli produkt, który kupiłeś został zatrzymany przez służbę celną, skontaktuj się z przedsiębiorcą, żądając zwrotu kosztów.

- Jeżeli nie minęły 2 tygodnie, a dokonałeś zakupu przez internet, możesz go zwrócić.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | konsumenci | oszuści | podróbka | zakupy online
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »