Zaległy podatek od nieruchomości

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów w przypadku zapłaty zaległego podatku od nieruchomości?

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów w przypadku zapłaty zaległego podatku od nieruchomości?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy ustalić czy koszt w postaci zapłaty podatku od nieruchomości jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodem czy może jest to tzw. koszt pośredni.

Kosztami uzyskania przychodów są bowiem zarówno koszty związane bezpośrednio z osiąganym przez podatnika przychodem jak i koszty pośrednie. Powiązanie kosztów pośrednich z konkretnym przychodem nie jest możliwe, chociaż ich poniesienie jest racjonalne i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Takim kosztem pośrednim niezbędnym w prowadzeniu działalności jest bez wątpienia np. podatek od nieruchomości wykorzystywanej przez podatnika na cele działalności gospodarczej.

Reklama

Koszty pośrednie, których nie można przypisać do konkretnego przychodu należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia (art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Oznacza to, że jeżeli zaległy podatek za 2005 rok zapłacimy dopiero w roku 2006 to wydatek ten do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczony dopiero w roku 2006.

Takie też stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 3 marca br. do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu (PB3-IP-8213-21/06-181).

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: zalało | nieruchomości | zalane | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »