Załóż długoterminowe lokaty, zanim obniżą stopy

Stopy procentowe NBP we wrześniu pozostaną bez zmian. Jednak do połowy przyszłego roku mogą spaść o 0,75 pkt. proc., co może spowodować istotny spadek oprocentowania lokat bankowych. Expander sugeruje, że warto zamieniać kończące się lokaty krótkoterminowe na roczne lub dłuższe ze stałym oprocentowaniem.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła we wrześniu stóp procentowych. Jednak jest prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach czekają nas obniżki stóp. Prognozy mówią, że stopy procentowe w połowie przyszłego roku mogą być już o 0,75 pkt. proc. niższe niż obecnie. Z utęsknieniem wyczekują tego z pewnością osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych. Nie jest to natomiast dobra informacja dla tych, którzy oszczędzają.

Oprocentowanie większości lokat bankowych nie jest co prawda bezpośrednio uzależnione od stóp ustalanych przez RPP. Największy wpływ ma tutaj konkurencja między bankami. Nie można się jednak łudzić, że obniżenie przez NBP stóp aż o 0,75 pkt. proc. nie pozostanie bez wpływu na oferty banków. Należy się spodziewać, że w najbliższych kilku miesiącach oferty lokat mogą stać się znacznie mniej zyskowne niż obecnie.

Reklama

W rezultacie wielu klientów będzie zapewne zamieniać kończące się lokaty krótkoterminowe na długoterminowe ze stałym oprocentowaniem. W ten sposób jeszcze przez rok lub dłużej będą mogli liczyć na odsetki w wysokości 6-6,5 proc. - mniej więcej tyle wynosi obecnie oprocentowanie najlepszych lokat rocznych.

Istotny spadek oprocentowania lokat przy jednoczesnym spadku zaufania Polaków do parabanków może mieć też inny ciekawy efekt. Wiele osób zapewne będzie szukało bezpiecznych sposobów uzyskania zysków wyższych niż na lokatach. W rezultacie istotnie może wzrosnąć zainteresowanie np. produktami strukturyzowanymi (strukturami) z gwarancją zwrotu zainwestowanego kapitału.

Dużą zaletą struktur jest to, że za ich pomocą można zarabiać dzięki zmianom cen wielu różnych aktywów (np. akcji, złota, ropy naftowej, zboża czy walut). Co ważne, w okresie zapowiadanego spowolnienia gospodarczego, część z nich przynosi zyski nie tylko gdy ceny aktywów rosną, ale także gdy spadają.

Jarosław Sadowski

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | lokaty | Expander.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »