Zamrożenie cen prądu - rząd pracuje nad projektem ustawy

Rząd pracuje nad ustawą zamrażającą ceny prądu (do maksymalnie 2 MWh zużytej energii przez odbiorcę w gospodarstwie domowym w roku 2023). Taka informacja pojawiła się w tzw. wykazie prac legislacyjnych rządu. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego - poinformowało MAP na Twitterze.

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o pracach nad projektem ustawy, którego celem będzie m.in. zamrożenie cen energii elektrycznej na 2023 r. na poziomie z 2022 r. Nowa ustawa wprowadzi też dodatek dla gospodarstw domowych, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest prąd.

Szczególne rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r.

Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano w piątek informację o pracach nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Reklama

Jak poinformowano, projektowane przepisy zakładają, że "niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w taryfach na rok 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za energię elektryczną na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z roku 2022".

Zgodnie z projektowanymi przepisami w 2023 r. przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną dla odbiorców grupy taryfowej G, czyli gospodarstw domowych, będą musiały stosować ceny energii elektrycznej z 2022 r. w zakresie limitów zużycia.

Ceny prądu. Nowe rozwiązania dla tzw. sprzedawców z urzędu

Kolejnym rozwiązaniem jest objęcie obowiązkiem przedłożenia taryfy dla grupy taryfowej G przedsiębiorstw energetycznych wykonujących zadania sprzedawcy z urzędu, wykonujących działalność w zakresie obrotu.

Dodano, że nowe przepisy przewidują również obowiązek dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, wchodzących w skład przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo, stosowania w 2023 r. w rozliczeniach z odbiorcami cen zatwierdzonych w taryfach na rok 2022 w ramach limitów zużycia.

Podobny obowiązek - stosowania w roku 2023 r. cen z 2022 r. w zakresie umów, które są objęte wzrostem cen w 2023 r. - będą miały firmy sprzedające prąd dla gospodarstw na zasadach wolnorynkowych.

Jak poinformowano projekt ma zawierać również odpowiednie rozwiązania w zakresie poziomu stawek opłat dystrybucyjnych.

Projektowana ustawa wprowadza także zachętę do efektywnego zużycia energii elektrycznej i promowania oszczędności energii elektrycznej. Wyjaśniono, że chodzi o zastosowanie cen z roku 2022 do maksymalnie 2 MWh zużytej energii przez odbiorcę w gospodarstwie domowym w roku 2023. "Wielkość tego limitu jest zbliżona do mediany średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w roku 2020. Odpowiednio limit 2 MWh dotyczy także rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu" - dodano.

Rachunki za prąd. Dodatkowe wsparcie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny

Nowe przepisy przewidują również dodatkowe wsparcie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, rolników i osób z niepełnosprawnościami, dla których zwiększono limit preferencyjnego zużycia energii elektrycznej z 2 do 2,6 MWh.

Projektowana ustawa wprowadzi też nowy dodatek energetyczny, który przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest prąd. Nie poinformowano jednak o wysokości tego dodatku. Podobnie jak w innych dodatkach energetycznych warunkiem jego uzyskania będzie wpis i zgłoszenie źródła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Jak poinformowano, w projekcie znalazł się też mechanizm zachęcający do efektywnego zużycia energii, przy założeniu zużycia przez odbiorcę w roku 2023 maksymalnie 90 proc. wolumenu z roku 2022.

W nowej ustawie znajdzie się również system rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji, gdzie podmiotem odpowiedzialnym za ich wypłatę będzie Zarządca Rozliczeń S.A

Ustawa będzie też zobowiązywała kierowników jednostek finansów publicznych do ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w czwartym kwartale br. oraz w 2023 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej odpowiednio w latach 2018-2019 oraz w roku 2022.

Ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego - poinformowało MAP na Twitterze.

Wicepremier przygotował projekt założeń do projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego w związku z sytuacją na rynku energii.

"We wtorek przedstawię na Radzie Ministrów przygotowane przez MAP rozwiązania dotyczące ochrony odbiorców energii elektrycznej poprzez wprowadzenie ceny maksymalnej dla podmiotów wrażliwych m.in. szkół, szpitali, ale również samorządów" - napisał wicepremier Jacek Sasin na Twitterze.

Proponowana cena maksymalna stanowi 40 proc. wzrostu względem średniej wysokości taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na 2022 rok.

Projektowana ustawa zakłada również wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 roku, w tym spółek energetycznych, co pozwoli na zapewnienie środków na wsparcie odbiorców wrażliwych, jednostek samorządu terytorialnego, a także innych odbiorców energii.

W liście, który wicepremier Sasin skierował do Łukasza Schreibera, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, zwrócił się o wyrażenie zgody na zastosowanie trybu odrębnego do projektu, polegającego na pominięciu części etapów procedury legislacyjnej, w tym uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »