Zapomoga 1000 zł czeka. Zgłosić się można tylko przez 12 miesięcy

Becikowe to zapomoga, która czeka na rodziców, ale nie tylko. Jednorazowa wypłata 1000 zł może nie robić wrażenia, gdy na dziecko wypłacane jest 800 plus co miesiąc, ale nie oznacza to, że o pieniądze nie warto się starać. Lepiej zrobić to tym szybciej, że zapomoga poczeka tylko 12 miesięcy.

  • Zapomoga 1000 zł, czyli becikowe, to forma wsparcia rodziców zaraz po porodzie dziecka.
  • Pieniądze z zapomogi należą się jednak nie tylko rodzicom biologicznym dziecka, ponieważ dostać je mogą też inni opiekunowie.
  • Becikowe nie zawsze przysługuje, gdyż wypłatę zapomogi może wstrzymać za wysoka wypłata.

Becikowe to zapomoga wypłacana jednokrotnie na dziecko po porodzie. Pieniądze mogą dostać rodzice biologiczni, ale także opiekun prawny czy też faktyczny. Posiadanie dziecka pod opieką nie wypełnia jednak wachlarza warunków, które otwierają drogę do 1000 zł zapomogi.

Reklama

Becikowe 2024. Warunki przyznania 1000 zł zapomogi na dziecko

Aby otrzymać zapomogę, trzeba mieścić się w progu dochodowym. Zapomoga 1000 zł nie trafi do rodzin, których dochód przekracza 1922 zł na głowę. Kolejny warunek dotyczy biologicznych rodziców dziecka, na które wypłacane jest becikowe. Chodzi o pozostawanie matki pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia trwania ciąży.

Jeszcze jeden warunek dotyczy rodziców samotnie wychowujących dziecko. Ci mogą otrzymać zapomogę jedynie, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Samotni rodzice nie muszą wypełniać tego warunku, gdy:

  1. drugi rodzic nie żyje,
  2. o zapomogę występuje matka, a ojciec jest nieznany,
  3. sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów,
  4. sąd zobowiązał tylko jednego rodzica do utrzymywania dziecka,
  5. sprawowana jest opieka naprzemienna.

Gdzie złożyć wniosek o becikowe?

Aby otrzymać 1000 zł zapomogi, należy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub ośrodku pomocy społecznej. Tam również powinniśmy znaleźć taki wniosek do wypełnienia. Jeśli nie wiadomo, gdzie wniosek po becikowe złożyć, informacji i tak powinien udzielić urząd gminy.

Do wniosku o becikowe należy dołączyć zaświadczenie lekarza, że matka była pod jego obserwacją. Prawo do zapomogi 1000 zł mają także cudzoziemcy. W ich przypadku konieczne jest dołączenie do wniosku dokumentu poświadczającego prawo do pobytu i wykonywania pracy w Polsce.

Zapomoga z datą ważności. Zgłosić się można tylko przez 12 miesięcy

Biologiczni rodzice mają 12 miesięcy od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o zapomogę. Opiekunowie prawni, faktyczni i rodzice adopcyjni, również są zobowiązani terminem 12 miesięcy, jednak od momentu przysposobienia dziecka. Adoptowane dziecko nie może mieć jednak 18 lat w momencie zgłaszania się po zapomogę, ponieważ po tym wieku becikowego już nie dostaniemy.

Złożony wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu miesiąca. Jednak nawet do 2 miesięcy może trwać rozpatrywanie w przypadku szczególnie skomplikowanej sprawy. Przyznane becikowe może do nas trafić na dwa sposoby - albo zapomoga zostanie wysłana na konto bankowe przelewem, albo fizycznie dostaniemy pieniądze do ręki przekazem pocztowym.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zapomoga | becikowe | pieniądze | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »