Becikowe, 500 plus i inne świadczenia na dziecko w 2023. Jak je dostać?

Przyjście na świat dziecka upoważnia rodziców do skorzystania z kilku świadczeń pieniężnych. Niektóre z nich są jednorazowe, inne wypłacane regularnie. Kto może je otrzymać i jakie wymagania należy spełnić? Przedstawiamy aktualną listę świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w 2023.

Narodziny dziecka to dla rodziców wielka radość, ale również ogromne zobowiązanie finansowe. Mogą oni skorzystać z kilku świadczeń, które mają stanowić wsparcie w wychowaniu dziecka w pierwszych latach życia. Niektóre są dostępne dla wszystkich, inne przeznaczone dla najmniej zamożnych rodziców.

Becikowe w 2023 roku. Dla kogo i gdzie złożyć wniosek?

Becikowe to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla rodziców lub prawnych opiekunów nowo narodzonego dziecka. Przysługuje ono osobom, które mieszczą się w progu dochodowym - maksymalny dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 1 922 zł netto. 

Reklama

Warunkiem koniecznym jest również udokumentowanie, że kobieta przebywała pod opieką lekarza specjalisty nie później niż od 10 tygodnia ciąży. W tym celu do wniosku o wypłacę becikowego wystarczy dołączyć kopię karty ciąży z uwzględnionymi datami kolejnych wizyt. 

Wniosek o wypłatę becikowego należy złożyć w urzędzie miasta odpowiednim miejscu zamieszkania w ciągu 12 miesięcy od daty narodzin dziecka - osobiście lub listownie. 

Komu przysługuje "kosiniakowe" w 2023 roku?

Kolejnym świadczeniem, z którego mogą skorzystać rodzice jest "kosiniakowe". Jego nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawcy, czyli byłego ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza.

"Kosiniakowe" skierowane jest do rodziców, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Należą do nim m.in. osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, bezrobotne czy studiujące.

Świadczenie to opiewa na kwotę 1000 zł i jest wypłacane raz w miesiącu przez:

  • 52 tygodnie - w przypadku przyjścia na świat jednego dziecka,
  • 65 tygodni - w przypadku urodzenia bliźniąt,
  • 67 tygodni - gdy na świat przyszła trójka dzieci

Wniosek o wypłatę "kosiniakowego" można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub online, za pośrednictwem platformy Emp@tia. 

500 plus na dziecko w 2023 roku

"Rodzina 500 plus" to prawdopodobnie najpopularniejsze z wypłacanych w Polsce świadczeń wychowawczych. Jest ono przyznawane bez kryterium dochodowego, co oznacza, że mogą z niego skorzystać wszyscy rodzice lub opiekunowie niepełnoletnich dzieci bez względu na wysokość zarobków.

Świadczenie wynosi 500 zł na każde dziecko i jest wypłacane co miesiąc przez ZUS

Aby otrzymać prawo do świadczenia, należy złożyć odpowiedni wniosek - można to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej, platformy PUE ZUS lub portalu Emp@tia. Okres obowiązywania świadczenia trwa od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku kalendarzowego. Po upływie tego okresu należy złożyć kolejny wniosek.

Zasiłek rodzinny w 2023 roku i dodatki do tego zasiłku

Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy spełniają kryterium dochodowe - dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 674 zł. W przypadku posiadania dziecka z niepełnosprawnością, próg ten wzrasta do 764 zł. Stosowana jest wtedy jednak zasada "złotówka za złotówkę".

Zasiłek rodzinny wypłacany jest co miesiąc, a jego wysokość uzależniona jest od wieku dziecka. Wynosi on:

  • 95 zł - jeśli dziecko nie ukończyło 5 roku życia,
  • 124 zł - na dziecko w wieku 5-18 lat,
  • 135 zł - na dziecko w wieku 18-24 lat

Oprócz zasiłku, rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć także na dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Jest to świadczenie jednorazowe. Wynosi 1000 zł i jest wypłacane zgodnie z tym samym kryterium dochodowym, co zasiłek rodzinny. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Komu należy się 12 tysięcy na dziecko? 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to kolejne świadczenie, którego celem jest pokrycie części wydatków związanych z wychowaniem dziecka w pierwszych latach życia. 

Przysługuje ono rodzicom lub opiekunom prawnym na drugie oraz każde kolejne dziecko. Jest wypłacane od 12 do 36 miesiąca życia dziecka. Rodzic może zdecydować, czy chce, aby środki był wypłacane w transzach po 500 zł przez 24 miesiące lub 1000 zł przez 12 miesięcy. Całkowita pula pieniędzy do wykorzystania wynosi jednak 12 000 zł na dziecko i nie może zostać przekroczona. 

Wniosek o wypłatę środków z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można złożyć na 3 miesiące przed ukończeniem przez dziecko 1 roku życia. 

Czytaj również:

Zmiany w kodeksie pracy 2023. Co może zaskoczyć pracowników?

Nowa akcja ZUS. Trzeba będzie dopłacić. Jesteś w tej grupie?

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »