Zasiłki w Polsce jedne z najniższych w Europie!

W Polsce zasiłki rodzinne są jednymi z najniższych w Europie, a powinny być elementem polityki prorodzinnej. Ministerstwo pracy proponowało ich podwyżkę, ale nie zgodził się na nią minister finansów.

140 tysięcy dzieci zyska prawo do zasiłku rodzinnego po podwyżce progu dochodowego o 35 złotych. "Rzeczpospolita", która podaje te dane, przypomina, że progi nie były podwyższane od 2004 roku. W rezultacie liczba dzieci uprawnionych do świadczeń rodzinnych zmalała z 5,55 mln do 2,77 mln. Ministerstwo Pracy, przygotowując nowelizację przepisów, proponowało podwyżkę progu o 70 złotych, ale nie zgodził się na nią minister finansów.

Taka podwyżka spowodowałaby objęcie zasiłkiem blisko pół miliona dzieci. W rezultacie rząd postanowił przeprowadzić podwyżki w dwóch krokach, w listopadzie tego roku i w 2014 r.

Reklama

Od listopada najniższy zasiłek wyniesie 77 złotych, a najwyższy -115 złotych. Eksperci wskazują, że w Polsce zasiłki rodzinne są jednymi z najniższych w Europie, a powinny być elementem polityki prorodzinnej. Jednocześnie zauważają, że utrzymywanie systemu tak niskich świadczeń jest nieopłacalne - im niższa kwota zasiłku, tym proporcjonalnie wyższa kwota wydana na jego wypłatę.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »