ZBP: Polskie prawo nie zachęca do oszczędzania

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych i obowiązujące na nim regulacje nie sprzyjają zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych młodych ludzi. Związek Banków Polskich od dawna postuluje rozwiązania podobne do dawnych kas mieszkaniowych, które działały dzięki zachętom podatkowym - część odkładanej kwoty można było odliczyć od podatku. Kasy oszczędnościowo-kredytowe miałyby zajmować się tylko jednym - wsparciem w nabyciu własnego mieszkania.

Dzięki umowie oszczędnościowo-kredytowej, klienci, którzy oszczędzaliby na mieszkanie, mogliby uzyskać korzystniejsze warunki kredytowe. Zdaniem bankowców, to systemowe rozwiązanie przyniesie lepsze efekty niż doraźne programy, jak Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych.

Zachęcanie ludzi do oszczędzania, zwłaszcza w kontekście rosnących potrzeb mieszkaniowych Polaków, jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące regulacje na rynku kredytowym.

- Weszły inne regulacje kilka miesięcy temu, które nakazują posiadanie wysokiego wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych. Natomiast nie ma w ogóle w ostatnich latach złożonego mechanizmu zachęcającego, inspirującego do długoterminowego oszczędzania - podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Reklama

Pobierz darmowy: PIT 2012

Wyzwania dla branży

Według prezesa ZBP, pilnych zmian wymaga też ustawa o kredycie konsumenckim i pozostałe przepisy regulujące udzielanie kredytów. W chwili obecnej niektóre instytucje, takie jak banki, badają zdolność kredytową klienta, inne - przeprowadzają analizę ryzyka kredytowego.

- To są dwa różne pojęcia, bo w jednym przypadku musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o interesie klienta, a w drugim przypadku myślimy tylko i wyłącznie o interesie firmy finansowej, stąd jest ta niespójność - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Pietraszkiewicz podczas konferencji "Wyzwania branży finansowej 2013" organizowanej przez Mondial Assistance i CMS Cameron McKenna.

Zdaniem prezesa ZBP, Polska nieprawidłowo wdrożyła przepisy unijne dotyczące kredytów. Ustawodawcy powinni zastanowić się także nad zmianami przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, która powinna być z likwidacyjnej zamieniona na układową.

- Potrzebne są tam pewne drobne i niekosztowne modyfikacje dotyczące podatku dochodowego - mówi.

Źródło informacji

Newseria Biznes

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »