Zdolność kredytowa - co trzeba wiedzieć?

Kolejnym krokiem pożyczkodawcy po złożeniu przez nas prośby o kredyt lub pożyczkę jest sprawdzenie naszej zdolności kredytowej. Na jej podstawie wierzyciel zadecyduje, czy nasz wniosek spotka się z pozytywną odpowiedzią. Kontrolowanie oraz efektywne budowanie historii kredytowej zapewni nam wiele korzyści, dlatego należy jak najwcześniej zadbać o swoją wiarygodność.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Zdolność kredytowa ilustruje naszą możliwość do spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie i określana jest na podstawie naszych poprzednich pożyczek, kredytów oraz dokonanych opłat. Wierzyciel zwróci uwagę, czy terminowo spłacaliśmy raty oraz rachunki - między innymi na tej podstawie będzie w stanie ocenić, czy będziemy prawidłowo regulować kolejne zobowiązania wraz z możliwymi odsetkami.

Reklama

Wszystkie dane o naszej zdolności kredytowej skupia Biuro Informacji Kredytowej. Znajdziemy tam informacje dotyczące całokształtu naszej historii kredytowej - będą tam zarówno zobowiązania spłacane regularne, jak i spłaty opóźnione.

Pamiętajmy, że jedynym sposobem na pozbycie się negatywnych wpisów w BIK jest uregulowanie wszystkich zaległości. Od czasu do czasu warto zajrzeć do BIK i biur informacji gospodarczej, by zweryfikować dane na nasz temat.

Nie zapominajmy, że brak jakiejkolwiek historii kredytowej jest niezbyt korzystny - pożyczkodawca potrzebuje podstawy, by ocenić, czy jesteśmy klientem godnym zaufania.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Gdy nasz wniosek spotka się z odmowną decyzją pożyczkodawcy z powodu naszej negatywnej historii kredytowej lub też braku jakiejkolwiek, możemy wykorzystać kilka pomysłów, by poprawić swoją wiarygodność. Dobrym sposobem jest między innymi zakup, np. drobnego sprzętu AGD, rozłożony na raty, które będziemy w stanie opłacać regularnie. Tym sposobem poprawimy swoją wiarygodność przy niewielkim wysiłku i obciążeniu domowego budżetu.

Po drugie warto upewnić się, czy na pewno uregulowaliśmy wszystkie zobowiązania. Zaledwie jeden nieopłacony rachunek może negatywnie wpłynąć na naszą wiarygodność. Nie zapominajmy, że liczy się termin spłaty, nie jej wysokość.

Zalety regularnego spłacania pożyczek

Pozytywna historia kredytowa jest dla wierzyciela informacją, że jesteśmy solidni - co skutkuje osiągnięciem konkretnych korzyści. Wnioski uczciwych pożyczkobiorców są zazwyczaj rozpatrywane szybciej, dzięki uproszczonym procedurom. Zobowiązanie jest również przyznawane na lepszych warunkach, co wiąże się np. z możliwością negocjowania odsetek lub liczby rat.

- Tworzenie swojej zdolności kredytowej jest bardzo istotne. Wiemy, że poprawianie zdolności kredytowej jest długotrwałym procesem, na który wpływają wszystkie poprzednie zobowiązania, dlatego w razie jakichkolwiek problemów z regularną spłatą staramy się ustalać z naszymi klientami nowy plan działania - mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

Dowiedz się więcej na temat: bank | Kredyt | wiarygodność | długi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »