Zmiany w PKO BP

Dzisiaj w PKO BP dojdzie nie tylko do zmiany prezesa, ale i członków zarządu. Z informacji PARKIETU wynika, że zostanie odwołana połowa z nich. Wśród kandydatów do zarządu znajduje się Kazimierz Małecki, który z Andrzejem Podsiadło, nowym prezesem PKO BP, pracował wcześniej w PBK.

Dzisiaj w PKO BP dojdzie nie tylko do zmiany prezesa, ale i członków zarządu. Z informacji PARKIETU wynika, że zostanie odwołana połowa z nich. Wśród kandydatów do zarządu znajduje się Kazimierz Małecki, który z Andrzejem Podsiadło, nowym prezesem PKO BP, pracował wcześniej  w PBK.

- Na dzisiejszym zgromadzeniu akcjonariuszy zostaną podjęte uchwały dotyczące zmiany na stanowisku prezesa PKO PB. Dopiero później on zaproponuje swoich kandydatów na członków zarządu - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej banku. Zapewnił, że proces ten został dobrze przygotowany. Dlatego nie wpłynie negatywnie na działanie banku. K. Pietraszkiewicz nie chciał odpowiedzieć na pytanie, kto zostanie odwołany z zarządu oraz jakie nowe osoby do niego wejdą. Z informacji PARKIETU wynika, że na razie nie wszyscy członkowie zarządu stracą pracę. Swoje stanowiska zachowa połowaz nich.

Reklama

Przypomnijmy, że pod koniec maja br. rada nadzorcza PKO BP rekomendowała na prezesa banku Andrzeja Podsiadło. Kilka dni temu na jego kandydaturę zgodziła się Komisja Nadzoru Bankowego. A. Podsiadło ostatnio był prezesem PBK. Z tego stanowiska został jednak odwołany w listopadzie ub.r. w związku z fuzją tego banku z BPH. Kadencja zarówno Henryki Pieronkiewicz, dotychczasowego prezesa PKO BP, jak i całego zarządu (w sumie sześć osób) kończy się wraz z WZA, zatwierdzającym wyniki finansowe za zeszły rok.

Na rynku spekuluje się, że do zarządu zostanie powołany Kazimierz Małecki, który wcześniej wraz z A. Podsiadło jako wiceprezes pracował w PBK i cieszy się jego dużym zaufaniem. Obecnie jest kuratorem w PKO BP, powołanym przez NBP do nadzorowania programu naprawczego banku. K. Małecki w styczniu br. zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Topińskiego, który złożył rezygnację. Z naszych informacji wynika również, że do zarządu mogą być powołane osoby dotychczas pracujące w banku na niższych stanowiskach.

Obecnie PKO BP jest największym bankiem w Polsce pod względem wysokości aktywów i udziałów w rynku. Bank dysponuje największą w Polsce siecią 1244 placówek oraz około 5000 agencjami. Na koniec kwietnia prowadził 4397 tys. rachunków osobistych (ok. 35-proc. udział w rynku), posiadał sieć 1573 bankomatów pracujących on-line. Zatrudnienie w PKO BP na koniec kwietnia wynosiło 38 tys. osób. Zysk netto PKO BP w 2001 r. wzrósł o 74%, do 1,1 mld zł. Bank prognozuje, że w br. osiągnie wynik netto bliski 1,2 mld zł.

A. Podsiadło stoi przed koniecznością podjęcia kluczowych dla banku decyzji w sprawie dalszego rozwoju. Bank jeszcze nie wybrał scentralizowanego systemu informatycznego. Pod tym względem wyprzedzają go niemal wszyscy konkurenci, w których takie systemy już działają lub są wdrażane. W najbliższym czasie zostaną także podjęte decyzje w sprawie prywatyzacji PKO BP.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | Kazimierz | podsiadło | małecki | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »