Zmiany w prawie jazdy i przepisach drogowych. Policja będzie mogła więcej

Możliwość uzyskiwania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat i umożliwienie odbierania go za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h poza terenem zabudowanym – to niektóre z propozycji w przekazanym do konsultacji publicznych projekcie resortu infrastruktury.

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji ustawy "Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw". Według jego autorów - nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i poziom mobilności młodych osób. Propozycja - jak wskazali w uzasadnieniu - odpowiada także oczekiwaniom społecznym i uwzględnia postulaty instruktorów, egzaminatorów i środowiska kierowców zawodowych. Ponadto realizuje rekomendacje Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

17-latkowie będą mogli ubiegać się o prawo jazdy

Resort zaproponował w nowelizacji obniżenie z 18 do 17 lat minimalnego wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kat. B. 17-latkowie nie będą mogli jednak jeździć autami sami. Podczas okresu próbnego - do osiągnięcia pełnoletności, musi towarzyszyć im opiekun. Może nim być kierowca, który ma minimum 25 lat i od co najmniej 5 lat posiada prawo jazdy. Wymogi te nie będą dotyczyły instruktorów i egzaminatorów.

Reklama

Niepełnoletni kierowca będzie musiał jeździć z opiekunem

Opiekunami nie będą mogli być kierowcy, którzy w ciągu ostatnich 5 lat byli objęci zakazem prowadzenia pojazdów. Takiej roli podczas jazdy z 17-latkiem nie będą mogły pełnić też osoby będące pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W trakcie jazdy z 17-latkiem opiekun musi być trzeźwy. Prawo jazdy wydane osobie poniżej 18 lat będzie opatrzone specjalnym kodem wskazującym na powyższe obowiązki. Weryfikacja wieku, trzeźwości, uprawnień i niekaralności pasażera będzie obowiązkiem młodego kierowcy. Prowadzenie pojazdu bez pasażera spełniającego te wymogi traktowane będzie jak jazda bez uprawnień.

Młodzi kierowcy z dwuletnim okresem próbnym

Nowe regulacje przewidują, że osoby, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kat. B, będą objęte dwuletnim okresem próbnym, a w przypadku nieletniego posiadacza prawa jazdy tej kategorii okres próbny będzie trwał od dnia uzyskania prawa jazdy do ukończenia 18 lat i następnie 2 lata jak u pozostałych kierowców.

Podczas okresu próbnego kierowcy będą objęci zakazami: spożywania alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu; przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie będą mogli przewozić osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego. Dodatkowo osoby objęte okresem próbnym, które nie ukończyły 18 lat, będą mogły przewozić innych nieletnich wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy.

Czytaj też: Nowe przepisy pomogą w ściągalności mandatów? Właściciele aut nie będą mieli wyjścia

W okresie próbnym kierowca będzie musiał odbyć kurs dokształcający z bezpieczeństwa w ruchu drogowym i praktyczne szkolenie z zakresu zagrożeń na drodze. Musi dopełnić tego obowiązku nie później niż przed upływem 12 miesięcy do dnia jego zakończenia. Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu będzie musiał przedstawić staroście. W związku z małą liczbą ośrodków doskonalenia techniki jazdy ośrodki te mają mieć możliwość zawierania porozumień o prowadzeniu takich szkoleń i kursów. 

Porozumienia mogłyby być zawierane z wojewódzkim ośrodkiem ruchu drogowego albo z ośrodkiem szkolenia kierowców mającym poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań. 

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Zatrzymanie prawa jazdy i cofnięcie uprawnień

W projekcie wprowadzono także nową przesłankę do zatrzymania prawa jazdy. Odbierane ono będzie za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.

Projekt zakłada także usprawnienie procedury wydawania polskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy zagranicznego i dopuszczenie złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy przed spełnieniem wymogu rezydencji.

Czytaj też: Mandat z fotoradaru. W jaki sposób go opłacić?

W nowelizacji znalazł się też przepis dotyczący kierowców, którzy w czasie zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy, zostali zatrzymani na kierowaniu pojazdem. Obecnie takie osoby mają jedynie przedłużany okres, na który zatrzymano prawo jazdy - z 3 do 6 miesięcy. Ministerstwo chce, by złamanie zakazu skutkowało cofnięciem uprawnień. Przewiduje się, że nowelizacja, z wyjątkiem niektórych przepisów, wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Z danych policji wynika, że w 2023 r. 15,2 proc. wypadków z winy kierujących spowodowali młodzi kierowcy (18-24 lata). W spowodowanych przez nich 2 tys. 898 wypadkach zginęło 275 osób, a 3 tys. 664 zostało rannych. W 2022 r. takich wypadków było o 161 więcej; o sześć osób więcej poniosło w ich wyniku śmieć, a 246 więcej było rannych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | Prawo o ruchu drogowym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »