Reklama

ZUS od umów "śmieciowych" jest nieopłacany

Zniknęły na razie obawy o to, że trzeba będzie płacić składki ZUS od umów śmieciowych. Ten pomysł może jednak wrócić po pewnym czasie. Głównym argumentem za taką zmianą jest podwyższenie emerytur osób zatrudnionych na takich umowach. Z wyliczeń Expandera wynika jednak, że ewentualny wzrost emerytury będzie niższy niż spadek dochodów.

Nie spełniły się zapowiedzi dotyczące naliczania składek ZUS od umów o dzieło i umów zlecenie. Takie rozwiązanie co prawda podwyższyłoby emerytury osób pracujących w oparciu o tzw. umowy śmieciowe. Z drugiej jednak strony znacząco obniżyłoby ich bieżące dochody Co gorsza, mogłoby też wpłynąć na wzrost bezrobocia.

Reklama

Załóżmy, że ktoś pracuje na podstawie umowy o pracę i jednocześnie uzyskuje dodatkowy dochód w wysokości 1000 zł brutto na umowie o dzieło. Obecnie z tej umowy otrzymuje netto ok. 850 zł (bez bezp. społecznego i zdrowotnego). Gdyby taka osoba musiała zapłacić od tej umowy składki, to jej dochód netto zmniejszyłby się zapewne aż o ok. 360 zł.

Składki za pracownika płacone są częściowo z jego wynagrodzenia brutto, a częściowo przez pracodawcę. Ten ostatni dodatkowe koszty przerzuciłby jednak najprawdopodobniej na pracownika. W rezultacie zamiast wspomnianych 850 zł pracownik dostawałby jedynie 490 zł. Oznacz to spadek dochodu o ponad 40%.

W zamian za to pracownik mógłby jednak liczyć na wyższą emeryturę Niestety z wyliczeń Expandera wynika, że ta korzyść byłaby niższa niż spadek dochodu. W przypadku osób w wieku 30 lat dzięki dodatkowym składkom emerytura zwiększyłaby się o ok. 300 zł (w cenach dzisiejszych, zakładana inflacja 3%).

W sumie pracownik obecnie traciłby 360 zł miesięcznie, aby w przyszłości zyskać 300 zł miesięcznie. Ponadto straty, 30-latek z naszego przykładu, ponosiłby aż przez 37 lat (od 30 do 67 lat). Korzyści otrzymywałby natomiast znacznie krócej. Gdy długość życia przyjmiemy jako 80 lat, to emeryturę będzie on otrzymywał przez 13 lata. Korzyści będą więc nie tylko mniejsze, ale będzie je otrzymywał przez znacznie krótszy okres.

Oczywiście nie można skupiać się jedynie na chwili obecnej, całkowicie pomijając swoją przyszłą sytuację na emeryturze. Jeśli ktoś pracujący na umowie "śmieciowej", po opłaceniu podstawowych kosztów życia, ma pewną nadwyżkę finansową, to powinien przynajmniej jej część odkładać z myślą o przyszłości.

Gdyby pracownikowi udało się odkładać wspomnianą kwotę 360 zł miesięcznie przez 37 lat, to zebrałby aż 123 700 zł (w cenach bieżących, stopa zwrotu 5%, podatek 19%). Taka kwota pozwoliłaby na wypłacanie sobie prywatnej emerytury od 67 roku życia do śmierci (80 roku życia) w wysokości 973 zł (w cenach bieżących, stopa zwrotu na emeryturze 4%). W ten sposób można więc znacznie bardziej poprawić swoją sytuację na emeryturze niż poprzez opłacanie składek do ZUS. Wynika, to m. in. z faktu, że składki do ZUS, to nie tylko ubezpieczenie emerytalne.

Jarosław Sadowski

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: składki ZUS | umowa śmieciowa | była | umowa | ten | umowy | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »