Reklama

100 tysięcy Polaków uwierzyło w CEIDG

Już blisko 100 tysięcy osób założyło działalność gospodarczą za pomocą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG).

Reklama

Przeznaczony dla indywidualnych przedsiębiorców rejestr CEIDG uruchomiony został w lipcu tego roku. Jak podkreśla wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, jest to system bardzo wygodny i przyjazny. W tym systemie można nie tylko założyć działalność gospodarczą ale tez można ją zamknąć , zmienić profil, zakres, nazwę.

Dyrektor Bogdan zaznaczył, że dzięki CEIDG można nie tylko usprawnić proces rejestracji zakładania nowej firmy ale także sprawić, by obrót gospodarczy stał się bezpieczniejszy. Wszystkie wpisy są jawne i można sprawdzić z kim kooperujemy. Można tez sprawdzić czy przedsiębiorca, który zakłada działalność gospodarczą był zweryfikowany w krajowym rejestrze karnym. Taka informacja jest również informacją jawną.

Działalność gospodarcza zakładana za pomocą CEIDG najczęściej związana jest z budownictwem oraz z informatyką.

Informacyjna Agencja Radiowa

_ _ _ _

Tryb składania wniosku CEIDG-1

Osoby fizyczne, chcące zarejestrować działalność gospodarczą, mają do wyboru kilka dróg:

- rejestrację/ logowanie w CEIDG, wypełnienie wniosku online i złożenie go przez internet.

- rejestrację/ logowanie w CEIDG, wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do urzędu gminy.

- pomijając logowanie, wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do urzędu gminy.

- pobranie i złożenie wniosku (w formie papierowej) w gminie. Tam zostanie on przekształcony na wniosek elektroniczny.

- przesłanie wniosku do gminy za pomocą listu poleconego. Wniosek dostarczany w ten sposób, musi być opatrzony podpisem notarialnie potwierdzonym.

Do złożenia wniosku niezbędna jest weryfikacja tożsamości i podpisu osoby, której wniosek dotyczy.

Aby zarejestrować konto, można posłużyć się 'podpisem elektronicznym' z certyfikatem kwalifikowanym, albo nieodpłatnym 'profilem zaufanym' na platformie ePUAP. Jedynie 5 firm w Polsce oferuje sprzedaż 'podpisu elektronicznego'.

Natomiast 'profil zaufany' można bezpłatnie dostać w Urzędzie Skarbowym, a także wybranych oddziałach ZUS. Na stronie Ministerstwa Gospodarki dostępna jest lista tych placówek.

CEIDG-1 można też złożyć za pomocą formularza w danym Urzędzie Gminy lub wysłać listem poleconym. Jeśli wniosek składamy osobiście, musimy go opatrzyć własnoręcznym podpisem. Jeśli robimy to przy pomocy listu poleconego, nasz podpis na wniosku musi być poświadczony notarialnie.

Urząd skarbowy Numer NIP

W momencie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej prywatny numer NIP osoby fizycznej staje się numerem firmy. Jeżeli straciliśmy potwierdzenie nadania numeru NIP, to w US składamy formularz NIP-5 w celu otrzymania duplikatu.

Informacja o założeniu KPiR

Złożenie informacji o założeniu Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów - do 20-go dnia po jej założeniu.

Podatek VAT

Odpowiedź na pytanie, czy warto od razu rejestrować się jako podatnik VAT jest uzależniona od dwóch czynników:

- jeżeli na początku działalności firmy będziemy ponosili duże koszty związane np. z inwestycjami, warto zostać vatowcem, ponieważ ma on prawo do odliczenia (zwrotu) zapłaconego przy zakupie podatku VAT

- jeżeli nie zachodzi powyższa okoliczność, a klientami firmy będą osoby fizyczne firma będzie bardziej konkurencyjna jeżeli nie będzie płatnikiem podatku VAT. Dla kontrahentów - firm podatek VAT jest obojętny.

Jeśli planujemy w naszej działalności prowadzenie transakcji handlowych z kontrahentami z innych państw Unii Europejskiej to taki zamiar również podlega zgłoszeniu na dekalrajic VAT-R,

Zgłoszenie do ZUS

W terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi dokonać w swoim oddziale ZUS zgłoszenia do odpowiednich składek.

Rachunek bankowy

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. (Dz. U. nr 155 poz. 1095 ze zm.) bezpośrednio nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku posiadania rachunku bankowego, ale wymienia transakcje, które przez firmowy rachunek bankowy muszą przechodzić. Również ustawa o podatku VAT zakłada istnienie rachunku firmowego, na który US może przelać podatek podlegający zwrotowi.

Pieczątka firmowa

jest przydatna do dokumentowania zawieranych transakcji między firmą i jej kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych, zatwierdzania operacji bankowych.

Opr MZB

Dowiedz się więcej na temat: e-biznes | ZUS | 100 tysięcy | firmy | 100 | CEIDG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »