5000 osób do zwolnienia. Gigant ma wielkie problemy
Sony Corp. ogłosił dzisiaj plan restrukturyzacji. Zwolni 5000 osób (1500 w Japonii), do marca 2015 r. utnie wydatki o 100 mld jenów (988 mln dolarów), sprzeda oddział produkujący pecety i wydzieli sektor wytwarzający telewizory (zachowując kontrolę). Firma ma mieć ok. 1,08 mld dol. straty po roku działalności. Tydzień temu Moody's obniżył rating przedsiębiorstwa do poziomu śmieciowego.
Dział wytwarzający pecety (Vaio) trafi do funduszu inwestycyjnego Japan Industrial Partners za 40-50 mld jenów (400-500 mln dol.). Zostanie wtedy utworzona osobna firma, w której Sony mieć będzie pięć procent udziałów. .
Dział produkcji telewizorów zostanie wydzielony do lipca tego roku, ale prezes Hirai zadeklarował, iż produkcja telewizorów ma pozostać znacząca dla marki Sony. Niektórzy pracownicy mają skorzystać z programu dobrowolnych odejść.
Sony produkuje m.in. telewizory Bravia i konsole do gier PlayStation. Słabo znosi konkurencję Apple i Samsunga. Teraz skoncentruje się na urządzeniach przenośnych - smartfonach, tabletach. Musiał sprzedać swoje biuro na Manhattanie za 1 mld dol.
- - - -
Japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, teraz jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).
Znana z wypuszczonego na rynek w 1979 r. przenośnego odtwarzacza kasetowego "walkman". Wprowadziła też i wypromowała takie znaki towarowe jak discman czy trinitron. Wśród jej produktów znajduje się MiniDisc, seria konsoli wideo PlayStation, pamięci Memory Stick czy seria komputerów VAIO. Była również autorem, konkurencyjnego wobec VHS, systemu zapisu wideo Betamax, nośnika pamięci HiFD oraz współtwórcą standardu płyty CD.
Firma dzięki przejęciom jest także właścicielem m.in. studia filmowego Columbia Pictures oraz przez spółkę-córkę Sony Music jest jednym z największych wydawców muzycznych. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. Sony przejął dział lustrzanek cyfrowych koncernu Konica Minolta, poszerzając tym samym swoją ofertę o nowy obszar, jakim jest segment cyfrowych aparatów fotograficznych opartych na lustrzankach jednoobiektywowych z bagnetem Minolta AF. Nowa marka nosi nazwę Sony Alfa.
Logo Sony zostało zaprojektowane przez bliskiego kolegę założycieli, Yasuo Kurokiego, który pracował dla tej firmy jako designer od 1957 r. do odejścia na emeryturę. Ostatnich zmian w stylistyce loga SONY dokonał w 1973 r. Była propozycja zmiany loga na 50-lecie istnienia firmy, ale pomysł nie przypadł do gustu twórcom firmy.
Prezesem jest Kazuo Hirai. (wiki)
Krzysztof Mrówka
- - - - -
Odnośnie biznesu TV, Sony utworzy z niego spółkę stanowiącą zależną własność. Celem tej zmiany jest podniesienie efektywności, dynamiki i przejrzystości prowadzenia biznesu TV i utworzenie struktur, które pozwolą osiągnąć stabilne zyski w roku fiskalnym, który zakończy się 31 marca 2015. Planowany termin przeprowadzenia tej zmiany to lipiec 2014. Zmiana ta nie ma wpływu na funkcjonowanie biznesu TV w Europie.
Piotr Papaj, kierownik ds. PR, rzecznik prasowy Sony Europe Limited