Akredytacja nie jest konieczna do ulgi
Posiadanie akredytacji przez organizatora szkoleń nie ma wpływu na zwolnienie z PIT świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z jego dokształcaniem.
Opublikowano interpretację ogólną ministra finansów wyjaśniającą, jak stosować przepisy przewidujące zwolnienie z PIT świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. W interpretacji podkreślono, że wspomnianego stwierdzenia - zgodnie z odrębnymi przepisami - nie można ograniczać wyłącznie do aktów normatywnych wydanych na podstawie kodeksu pracy oraz ustawy o systemie oświaty. W interpretacji zwrócono uwagę na to, że niektóre grupy zawodowe objęte są odrębnymi uregulowaniami dotyczącymi tej kwestii.
Minister finansów wyjaśnił również wątpliwości dotyczące studiów podyplomowych. W interpretacji stwierdzono, że nie ma przeszkód, aby stosować zwolnienie podatkowe do świadczeń otrzymywanych przez pracowników w związku z podjęciem przez nich studiów podyplomowych bez względu na ich formę. Oznacza to, że pracownik może podjąć te studia zarówno w formie szkolnej, jak i pozaszkolnej.
Interpretacja wyjaśnia też wątpliwości dotyczące możliwości stosowania zwolnienia z PIT do świadczeń przyznanych przez pracodawcę w postaci zakupionych szkoleń u organizatora nieposiadającego akredytacji, o której mowa w przepisach ustawy o systemie oświaty. Minister finansów stwierdził, że regulacje podatkowe nie uzależniają stosowania zwolnienia od posiadania akredytacji przez organizatora szkoleń. Stąd też posiadanie lub nie akredytacji przez organizatora szkolenia pozostaje bez wpływu na prawo do korzystania ze zwolnienia podatkowego świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z jego dokształcaniem.
Interpretacja ministra finansów ukazała się w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów nr 5, poz. 42.
Krzysztof Tomaszewski