Reklama

Budynek wybudowany na cudzym gruncie można amortyzować

Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na postawienie budynku lub budowli na wynajmowanym, dzierżawiony bądź oddanym w użytkowanie gruncie. Mimo że budynek postawiono na cudzym gruncie, można go amortyzować na ogólnych zasadach, obowiązujących dla innych środków trwałych.

Zgodnie z art. 48 ustawy kodeks cywilny z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Zatem budynek postawiony na cudzym gruncie staje się częścią składową tego gruntu, a tym samym własnością właściciela gruntu. Nie ma przy tym znaczenia, kto poniósł faktycznie wydatki na wybudowanie nieruchomości. Jednak fakt, że budynek został postawiony na cudzym gruncie nie jest przeszkodą, by przedsiębiorca ustalił jego wartość początkową i dokonywał odpisów amortyzacyjnych.

Reklama

Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie

Ustawa o PIT przewiduje możliwość amortyzacji budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie. Ponadto są one odrębną kategorią od inwestycji w obcym środku trwałym co powoduje, że amortyzuje się je na zasadach ogólnych, przewidzianych dla zwykłych środków trwałych. Bardzo często podatnicy mylnie kwalifikują wybudowanie budynku na cudzym gruncie jako inwestycję w obcy środek trwały, co daje im możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacji i prowadzi do przyjęcia niewłaściwej metody amortyzacji. Stanowisko to potwierdza dyrektor izby skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 26 lutego 2010 r. (IPPB1/415-970/09-2/ES) Błędne zakwalifikowanie wykonywanych prac prowadzi do stosowania niewłaściwej metody amortyzacji. Inwestycje w obcym środku trwałym można bowiem amortyzować, stosując indywidualnie ustaloną stawkę amortyzacyjną, np. inwestycja w obcym budynku może być amortyzowana stawką w wysokości 10%. Natomiast, jak wskazano powyżej, przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie stosuje się takie same zasady, jak przy amortyzacji własnych środków trwałych.

Tak więc zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji w odniesieniu do budynków postawionych na cudzym gruncie jest nieuzasadnione i prowadzi to nieprawidłowego naliczania odpisów amortyzacyjnych, a co za tym idzie zaniżania podstawy opodatkowania. Takie działanie może być przyczyną późniejszych sporów z organami podatkowymi.

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »