Co to jest leasing finansowy i czy się opłaca?

Leasing to popularny sposób finansowania firmowych zakupów. Opiera się na użyczaniu mienia leasingobiorcy przez leasingodawcę za ustaloną opłatą. Przedmiotem umowy leasingu mogą być zarówno przedmioty nowe, jak i używane. Dla przedsiębiorców dostępne są dwa rodzaje: finansowy i operacyjny. Sprawdź, czym jest leasing finansowy i czy takie rozwiązanie się opłaca.

Co to jest leasing finansowy?

Leasing to sposób na pozyskanie mienia bez konieczności angażowania swoich środków finansowych. Wyróżniamy dwa jego rodzaje: finansowy oraz operacyjny. Dzięki skorzystaniu z takiej metody finansowania leasingobiorca może korzystać z przedmiotu leasingu za określoną w umowie opłatą w czasie trwania umowy.

Leasing finansowy pozwala wliczyć przedmiot umowy leasingowej do środków trwałych przedsiębiorstwa. Leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a odsetki (rata składa się z części odsetkowej i kapitałowej) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Reklama

VAT w przypadku leasingu finansowego jest opłacany z góry, czyli w momencie wydania mienia do użytkowania. Dodatkowo po zakończeniu jej trwania przedmiot umowy leasingowej przechodzi na własność przedsiębiorstwa.

Czy leasing finansowy się opłaca?

Opłacalność leasingu finansowego jest sprawą niezwykle indywidualną i każdy przedsiębiorca musi we własnym zakresie określić, czy jest to dobre rozwiązanie dla jego firmy. Jednak w niektórych przypadkach opłacalność leasingu finansowego jest wyższa, niż operacyjnego. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o możliwości jednorazowej amortyzacji. Szczególnie jeśli przedsiębiorstwo chce wliczyć w koszty wydatek o wysokiej wartości, by obniżyć podatek dochodowy w danym roku.

Leasing finansowy opłaca się także w sytuacji, gdy przedmiotem umowy ma być mienie objęte stawką VAT niższą niż 23 procent (np. sprzęt medyczny). Wynika to z faktu, że VAT jest opłacany przed wydaniem przedmiotu umowy i jest to właśnie 8 procent. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego każda rata jest powiększana o VAT w wysokości 23 procent, gdyż jest to usługa.

Każdy kupujący samochód na podstawie faktury VAT marża, powinien rozważyć leasing finansowy. Na takim dokumencie nie ma określonej stawki podatku VAT, więc można tym sposobem uniknąć płacenia 23 procent od każdej raty, co miałoby miejsce, gdy wybierzemy leasing operacyjny. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem lub nie są płatnikami VAT.

Czytaj również: Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składek

Jak zaksięgować leasing finansowy?

Pierwszym elementem księgowania leasingu finansowego jest opłata wstępna, która musi być wpłacona od razu po podpisaniu umowy. Dlatego musi być zaksięgowana zgodnie z rzeczywistą datę jej wpłacenia. Opłata wstępna nie może być rozkładana proporcjonalnie do czasu trwania umowy, gdyż zgodnie ze stanowiskiem sądów i Departamentu Podatków Dochodowych jest zaliczana do kosztów podatkowych ponoszonych jednorazowo.

Dodatkowo przedmiot umowy leasingu finansowego należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych, a księgowanie musi obejmować podział rat na części. Kolejnym elementem księgowania jest ustalenie metody dokonywania amortyzacji. Powinno to się odbywać poprzez określenie ekonomicznej użyteczności. Najczęściej korzysta się z metody liniowej, jednak nie ma przeciwwskazań do zastosowania amortyzacji jednorazowej.

Czym różni się leasing finansowy od operacyjnego?

Zarówno leasing finansowy, jak i operacyjny, są formą finansowania zakupów przez przedsiębiorstwo. Mimo podobieństw występuje w nich kilka różnic ważnych przede wszystkim z punktu widzenia księgowego.

Pierwszy z nich jest czas trwania umowy. W przypadku leasingu finansowego jest to minimum 12 miesięcy. Sprawa wygląda trochę inaczej przy leasingu operacyjnym, gdyż okres trwania umowy nie może być niższy niż 40 procent okresu amortyzacji przedmiotu umowy.

Kolejna różnica to obowiązek amortyzacji. Dla leasingu finansowego jest to obowiązek leasingobiorcy, a w przypadku leasingu operacyjnego — leasingodawcy, gdyż zostaje on w jego księgach.

Trzecią różnicą są koszty uzyskania przychodu. Jeśli przedsiębiorca wybierze leasing finansowy, to będzie mógł wpisać w koszty amortyzację i część odsetkową rat. W sytuacji, gdy wybierze leasing operacyjny, w koszty uzyskania przychodu wpisze opłatę wstępną oraz kwotę netto raty.

Różnica między tymi dwoma leasingami wynika także ze sposobu opłacenia VAT. W przypadku leasingu finansowego jest on płacony w całości w momencie odebrania przedmiotu umowy. Dla leasingu operacyjnego jest on doliczany do każdej raty w wysokości 23 procent.

Ostatnia różnica księgowa pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym to wykup przedmiotu umowy. W leasingu finansowym staje się on własnością przedsiębiorstwa po opłaceniu ostatniej raty, natomiast w leasingu operacyjnym zależy od stawki amortyzacji, a także okresu trwania umowy.

Zobacz także:

Firmy. Wojna wciąż podnosi koszty działalności, ale jest pewna zmiana

Polska emerytura dla obywateli Ukrainy. ZUS reaguję na "fałszywe opinie" i tłumaczy zasady

Kryzys w sektorze start-upów? "Dwucyfrowe spadki"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leasing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »