Firmy. Wojna wciąż podnosi koszty działalności, ale jest pewna zmiana

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że maleje odsetek firm spodziewających się szybszego wzrostu cen. Przedsiębiorcy jednak niezmiennie wskazują na wzrost kosztów prowadzenia działalności, jako czynnik podnoszący ceny.

Spada odsetek firm spodziewających się, że ceny będą rosły szybciej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Coraz mniej przedsiębiorców spodziewa się gwałtownego wzrostu cen

"W porównaniu z badaniami ze stycznia, we wszystkich sektorach gospodarki wyraźnie spadł odsetek podmiotów spodziewających się, że ceny usług, materiałów i surowców zarówno w krótkim okresie (najbliższe 1-3 miesiące), jak i dłuższym (najbliższe 12 miesięcy) wzrosną szybciej" - napisał GUS.

GUS podał, że w podziale na sektory gospodarki, zarówno w przypadku okresu krótkiego, jak i dłuższego zauważalne jest to szczególnie w handlu detalicznym (spadek wskazań odpowiednio o 20,7 pkt. proc. i 12,1 pkt. proc.).

Reklama

Z danych GUS wynika, że najbardziej widoczne spadki odnotowano jednak w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek wskazań na szybszy wzrost cen w krótkim okresie o 29,1 pkt. proc. oraz w dłuższym okresie o 23,0 pkt. proc.).

Rosną koszty działania firm

Wśród czynników wpływających na wzrost kosztów funkcjonowania firmy dominują wskazania na ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia. "Należy jednak zauważyć, że w porównaniu ze styczniem br. spadł odsetek ankietowanych wskazujących na ceny energii i paliw" - informuje GUS.

Sytuacja ta najwyraźniej widoczna jest w przypadku jednostek handlu hurtowego oraz przetwórstwa przemysłowego (spadek wskazań odpowiednio o 8,4 pp. i 7,9 pp.). Zmiany wśród czynników generujących wzrost kosztów występowały także w przypadku jednostek handlu detalicznego zajmujących się sprzedażą żywności - informuje GUS.

Firmy. Negatywne skutki wojny w Ukrainie

W porównaniu z badaniami sprzed miesiąca, w kwietniu br. nie wystąpiły wyraźniejsze zmiany wskazań na odczuwanie negatywnych skutków wojny w Ukrainie przez ankietowane przedsiębiorstwa.

Najważniejszym negatywnym skutkiem wojny wskazywanym przez ankietowanych jest nadal wzrost kosztów.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: firmy | koszty | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »