Czołowy producent czekolady zapowiada podwyżki cen. "Powinny być trzykrotnie wyższe"
Ceny kakao w ciągu roku wzrosły o blisko 100 proc., co już widać także w cenach czekolady. Zmiany klimatu i rosnące koszty transportu powodują, że także czołowi producenci czekoladowych słodyczy myślą o podwyżce cen.
Przeciętny Polak zjada blisko 6 kg słodyczy czekoladowych rocznie, wynika z raportu "Światowy i Polski Rynek Słodyczy Czekoladowych". Ten trend nie ulega zmianie mimo rosnących cen tych słodyczy. Tak wysokie podwyżki mogą jednak sprawić, że zacznie się to zmieniać.
Wyroby czekoladowe częściej sprzedają się w Polsce w sezonie jesienno-zimowym. Szczyt zainteresowania nimi przypada na okres przedświąteczny. Tym razem należy się spodziewać sporych podwyżek właśnie w tym okresie. Wzrost cen kakao obserwujemy już od lat, jednak w tym roku podwyżki wydają się być rekordowe. "W trzecim tygodniu października ceny kakao były na poziomie około 6900 USD/t. Oznacza to, że były o około 90 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2023 r." - tłumaczy redakcji money.pl Jakub Jakubczak, starszy analityk sektora Food & Agri w Banku BNP Paribas. O podwyżkach myśli także marka LOTTE Wedel:
"Tak jak wielu innych producentów, firma Wedel podnosi ceny sukcesywnie. W tym roku średnia podwyżka w branży wyniosła 20 proc. i niestety nie wykluczamy kolejnych wzrostów w przyszłym roku. Żeby całkowicie odzwierciedlić wzrost cen tego surowca, musielibyśmy trzykrotnie podnieść ceny produktów", mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierowniczka komunikacji korporacyjnej i ESG w LOTTE Wedel cytowana przez money.pl.
Tabliczka czekolady jest już obecnie droższa o 15-20 proc. w stosunku do stanu z 2022 roku i o blisko 40 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
Cała branża cierpi przez problemy produkcyjne w Afryce Zachodniej. To nie tylko starzejące się drzewa, ale także zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej plantatorzy kakao rezygnują z upraw. Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej odpowiada za 70 proc. światowej produkcji kakao. Wedel wykorzystuje surowiec właśnie z Ghany:
"W ostatnim sezonie wielkość zbiorów w Ghanie była niższa od przewidywań i aż o połowę mniejsza od średniej z ostatnich pięciu sezonów" - mówi przedstawicielka Wedla.
Wynika to także ze zmian klimatycznych: obfitych opadów i suszy, które niszczą plony. Problemem ma być także sam niewielki jednak rynek. To fundusze sztucznie podnoszą ceny, a to w połączeniu z rosnącymi kosztami transportu daje już wyraźne problemy z zachowaniem łańcucha dostaw.
Mniejsze firmy już zaczęły gromadzić zapasy surowca, którego ceny są teraz na dosyć stabilnym poziomie. Ma to zabezpieczyć dostępność tańszego surowca w najbardziej wymagających tygodniach tego roku. Nie ma się jednak co łudzić, ceny i tak pójdą w górę.
Ceny kakao zaczną rosnąć także w reakcji na unijne regulacje związane z wylesianiem. To nowe wymogi dla pozyskiwania surowców z obszarów, które do 2020 roku nie zostały wylesione. Pewne jest dlatego tylko to, że podwyżki będą, a producenci czekoladowych słodyczy postarają się, aby nie były zbyt drastyczne dla konsumenta.