Reklama

Czy przedsiębiorca może skorzystać z ulg podatkowych?

Przedsiębiorca może w określonych sytuacjach korzystać z ulg podatkowych (np. ulgi na dzieci, internetowej). Wszystko jednak zależy od formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, a także od innych dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorcę.

Do najpopularniejszych ulg należą:

Reklama

  • ulga na dzieci, pozwalająca rodzicom lub opiekunom prawnym na odliczenie kwoty do wysokości 1112,04 zł w skali roku na każde dziecko małoletnie, uczące się do 25. roku życia lub też bez względu na wiek, jeśli otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • ulga na internet, pozwalająca podatnikowi na odliczenie wydatków faktycznie poniesionych na Internet w miejscu zamieszkania do wysokości 760 zł rocznie,
  • ulga rehabilitacyjna, pozwalająca na odliczenie poniesionych przez podatnika wydatków na cele rehabilitacyjne lub też związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez podatnika lub osobę pozostającą na jego utrzymaniu,
  • ulga na nowe technologie, polegająca na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków związanych z zakupem nowych technologii. Przy czym "nowe technologie" definiuje się jako wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych.

Możliwość odliczenia ulg podatkowych determinowana jest przyjętą przez podatnika formą rozliczania podatku dochodowego. Niestety zakres możliwości skorzystania z ulg podatkowych w znacznym stopniu różni się w zależności od wybranej metody rozliczania podatku:

  • liniowej,
  • opodatkowania progresywnego według skali podatkowej,
  • ryczałtu ewidencjonowanego,
  • według karty podatkowej.

Na skali odliczysz wszystkie ulgi

W najlepszej sytuacji znajdują się podatnicy opodatkowani według skali podatkowej. Mogą oni skorzystać ze wszystkich ulg przewidzianych w prawie podatkowym. Mogą więc w zeznaniu PIT 36 odliczyć m.in. ulgę na dzieci, ulgę internetową, czy też przekazywane darowizny.

"Ryczałtowcy" bez ulgi na dzieci

Podatnicy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie swojego dochodu ryczałtem, mają prawo do odliczenia ulg podatkowych. Nie dotyczy to jednak ulgi na dzieci ani ulgi na nowe technologie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z ulg, jeśli podatnik oprócz wykonywanej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem osiąga inne dochody opodatkowane skala podatkową. W tej sytuacji od dochodu uzyskiwanego z innych źródeł, a opodatkowanego skalą można odliczyć przysługujące podatnikowi ulgi.

"Liniowcy" i "kartowicze" bez ulg

Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo i na podstawie karty podatkowej generalnie nie mogą dokonać zmniejszenia swojego obciążenia podatkowego, odliczając ulgi od dochodu lub podatku. Wyjątek stanowią tu:

  • odliczana od dochodu składka na ubezpieczenie społeczne w przypadku podatników opodatkowanych liniowo oraz
  • odliczana od podatku składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jedynym sposobem pozwalającym na odliczenie jakichkolwiek dodatkowych ulg jest równoczesne wykazanie dochodu opodatkowanego wg skali lub ryczałtem (np. dochody z najmu opodatkowanego skalą lub dochody z pracy).

Sprawdź: PROGRAM PIT 2010

Małgorzata Jawińska

księgowa Tax Care

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »