Reklama

Czy wypłacać zasiłek opiekuńczy za czas zamknięcia przedszkola na okres wakacji?

W czasie wakacji (lipiec-sierpień) niektóre przedszkola mają przerwę letnią. Pracownicy posiadający dzieci uczęszczające do tych placówek, na okres takiej przerwy często wnioskują o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Tymczasem przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują jego wypłaty w takich okolicznościach.

Zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat przysługuje w przypadkach ściśle określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Należy do nich konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Reklama

Ważne: Za nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko uważa się takie zamknięcie tych placówek, o którym pracownik został zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia (por. ust. 188 komentarza do ustawy zasiłkowej).

Za nieprzewidziane zamknięcie przedszkola może być uznana awaria w budynku lub jego uszkodzenie (np. przez żywioł) uniemożliwiające funkcjonowanie placówki do czasu usunięcia tej awarii (szkody).

Ustalając prawo do zasiłku opiekuńczego bierze się ponadto pod uwagę członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogących zapewnić opiekę dziecku. Jeśli takie osoby występują, zasiłek nie może być wypłacany (art. 34 ustawy zasiłkowej).

Przerwa letnia w przedszkolu nie może zostać zakwalifikowana jako nieprzewidziane zamknięcie tej placówki. Jest ona planowana z wyprzedzeniem tak, aby rodzice mieli możliwość zorganizowania opieki dziecku w inny sposób, np. zaplanowanie urlopu wypoczynkowego w tym samym terminie lub zarezerwowanie miejsca dla dziecka w przedszkolu zastępczym.


Zwracamy uwagę!
Pracownik może wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego jedynie w razie ewentualnej choroby dziecka trwającej w czasie przerwy letniej przedszkola. W tym celu przedkłada zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA oraz oświadczenie ZUS Z-15. Jeżeli nie ma innych domowników mogących sprawować opiekę nad chorym dzieckiem, to pracodawca (odpowiednio ZUS) dokona wypłaty zasiłku.


Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 13 z dnia 2014-07-01

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »