Czy zaliczka jest przychodem?

Jeśli zaliczka dotyczy dostaw towarów i usług, jej otrzymanie nie będzie rodziło obowiązku podatkowego.

Jeśli zaliczka dotyczy dostaw towarów i usług, jej otrzymanie nie będzie rodziło obowiązku podatkowego.

Inaczej będzie w przypadku zaliczek na poczet częściowego wykonania usługi; jej otrzymanie będzie rodziło obowiązek podatkowy, o ile strony ustaliły kwoty należności za poszczególne etapy wykonania usługi. Przychodem będzie także zaliczka otrzymana w związku ze zbyciem praw majątkowych.

Pojęcie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej zostało wyjaśnione w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Reklama

Datą uzyskania przychodu jest z kolei co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usług, nie później jednak niż dzień (art. 14 ust. 1c ustawy o PIT):

1. wystawienia faktury albo

2. uregulowania należności.

Zaliczka na dostawy towarów i usług nie jest przychodem

Powyższa definicja może sugerować, że przychód powstaje między innymi z chwilą uregulowania należności. Z kontekstu może bowiem wynikać, że chodzi tutaj o taką należność, która otrzymywana jest przed dniem wydania rzeczy lub wykonania usługi, a więc o zaliczkę. Tymczasem, jak wynika z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT, do przychodów podatkowych nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (zaliczki).

Jeśli zaliczka dotyczy dostaw towarów i usług, jej otrzymanie nie będzie rodziło obowiązku podatkowego.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że Ministerstwo Finansów w piśmie z 26 kwietnia 2007 r. (DD6-8213-373/MD/07) uznało, że zapłata z góry za wykonanie usługi w następnych okresach rozliczeniowych, mająca ostateczny i definitywny charakter, nie może być potraktowana jako nieuznana za przychody podatkowe zaliczka na poczet usług, które będą wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Otrzymana zapłata (uregulowana należność) niemająca charakteru zaliczki (przedpłaty), niepodlegająca w późniejszym terminie rozliczeniu lub zwrotowi jest więc przychodem.

Zaliczka w związku z częściowym wykonaniem usługi może być przychodem

Ustawodawca wyłączył z przychodów wyłącznie zaliczki na dostawy towarów i usług. Nie wyłączył natomiast zaliczek na poczet częściowego wykonania usługi (np. duży projekt budowlany rozliczany po wybudowaniu określonej części budynku). W tym przypadku wpłata zaliczki będzie generowała przychód, od którego należy odprowadzić podatek o ile strony ustalą kwotę należną za częściowe wykonanie usługi. Jeśli jednak strony nie ustaliły kwot należności za poszczególne etapy wykonanych usług, a zaliczki wpływają na konto podatnika, przychodu z tego tytułu nie trzeba wykazywać.

Jeśli zaliczka dotyczy częściowego wykonania usługi, jej otrzymanie będzie rodziło obowiązek podatkowy o ile strony ustaliły kwoty należności za poszczególne etapy wykonania usługi.

Zaliczka w związku ze zbyciem praw majątkowych jest przychodem

Z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT, wynika, że przychodem nie są otrzymane zaliczki na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (zaliczki). W przepisie tym nie ma mowy o prawach majątkowych. To oznacza, że jeżeli podatnik dokonuje zbycia prawa majątkowego (np. prawo do firmy), wpływ zaliczki z tego tytułu będzie generować przychód.

Jeśli zaliczka dotyczy zbycia praw majątkowych, jej otrzymanie będzie rodziło obowiązek podatkowy.

Małgorzata Jawińska

księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: obowiązek podatkowy | przychód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »