Drobne błędy faktury poprawi nabywca

Wystawiona faktura czasem może wymagać zmiany zawartych w niej danych. Mogą pojawić się zwykłe błędy rachunkowe albo literowe np. pomyłki w cenie, stawce podatku. Ale mogą też zmienić się warunki samej transakcja, którą dokumentują, np. w związku ze zwrotem towaru czy udzieleniem rabatu.

Wystawiona faktura czasem może wymagać zmiany zawartych w niej danych. Mogą pojawić się zwykłe błędy rachunkowe albo literowe np. pomyłki w cenie, stawce podatku. Ale mogą też zmienić się warunki samej transakcja, którą dokumentują, np. w związku ze zwrotem towaru czy udzieleniem rabatu.

Dwa sposoby poprawy faktury VAT

Przedsiębiorcy, którzy wystawili lub otrzymali błędnie wypełnioną fakturę VAT, zobowiązani są do dokonania niezbędnej korekty jej zapisów. W tym celu dysponują dwoma podstawowymi narzędziami korygującymi niewłaściwe zapisy. Są to faktura korygująca oraz nota korygująca. Mimo, że z pozoru faktura korygująca i nota korygująca to dokumenty wykorzystywane w tym samym celu - dokonania korekty błędnie zawartych na fakturze informacji, dokumenty te w znaczący sposób różnią się od siebie. Ponadto trzeba pamiętać, że przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości anulowania wystawionego i wprowadzonego do obiegu gospodarczego dokumentu potwierdzającego zawarcie transakcji sprzedaży. W konsekwencji, zabiegu tego nie można traktować jako sposobu dokonywania korekty błędnie wystawionych faktur.

Reklama

Błędy formalne skoryguje nabywca

W przeciwieństwie do faktury korygującej, nota służy do korekty błędów tylko o charakterze formalnym. W konsekwencji dokumentem tym mogą zostać poprawione tylko i wyłącznie zapisy, które nie są związane z prawem do rozliczenia VAT. Najczęściej za pomocą noty korygującej dokonywane są korekty pomyłek w nazwach oraz adresach, związanych ze stronami dokumentowanej transakcji, czy nazwą towaru lub usługi. Nota korygująca jest przeznaczona dla nabywców towaru lub usługi. Trzeba ją wysłać do sprzedawcy wraz z kopią. Warto również pamiętać o tym, że nota korygująca powinna zostać zaakceptowana przez sprzedającego.

Co powinna zawierać "Nota korygująca"

Prawidłowo sporządzona nota korygująca powinna zostać opatrzona sformułowaniem "NOTA KORYGUJĄCA". Przede wszystkim, nabywca wystawiający ten dokument powinien wskazać numer kolejny oraz datę wystawienia, imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej, której dotyczy korekta, a także ich adresy i numery identyfikacji podatkowej. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na to, że dokument korygujący powinien zawierać nie tylko poprawione dane, ale również wskazanie treści informacji, która jest sprzeczna z rzeczywistością w porównaniu z zapisem prawidłowym.

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Faktura | błędów | nabywca | błędy | Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »