Elektroniczne wystawianie zwolnień lekarskich i ich kontrola
Trwają prace nad nowym systemem wystawiania zwolnień lekarskich. Lekarze, po wprowadzeniu nowych rozwiązań przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie przez Internet.
Elektroniczny druk o niezdolności do pracy powinien rozwiązać kwestię nielegalnych procederów, polegających na wyłudzaniu świadczeń, handlu zwolnieniami lekarskimi czy też ich fałszowaniu. System ułatwi kontrolę krótkich zwolnień i wpłynie na prawidłowość ich wykorzystywania.
Narzędzie to usprawni obieg informacji o przyczynach i czasie trwania nieobecności pracownika w zakładzie pracy. ZUS będzie informował pracodawców o niezdolności do pracy pracowników, za których opłacają składki drogą elektroniczną. Podjęte działania są wynikiem zwiększonych w ostatnim czasie kosztów zasiłków chorobowych.
Zgodnie z wstępnymi założeniami lekarz będzie wypełniał druk zwolnienia na specjalnie do tego celu przygotowanej stronie ZUS. Po zalogowaniu się do indywidualnego profilu lekarz będzie musiał wprowadzić dane ubezpieczonego (PESEL), a system pobierze z rejestrów centralnych ZUS pozostałe dane ubezpieczonego oraz jego pracodawców. Lekarz dodatkowo będzie zobowiązany wybrać numer statystyczny choroby i okres niezdolności do pracy. Takie elektroniczne zwolnienie będzie natychmiast zarejestrowane w systemie ZUS i przesłane wszystkim pracodawcom opłacającym składki za daną osobę.
Proponowane rozwiązania mają na celu wykluczenie sytuacji, w których pracownik, zatrudniony w kilku miejscach pracy jednocześnie, w jednym z nich korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a w pozostałych nadal, mimo choroby, świadczy pracę. Automatyczne przesłanie informacji o niezdolności do pracy oraz pełna identyfikacja chorego sprawią, że pracownik będzie zwolniony z obowiązku dostarczenia zaświadczenia do pracodawcy.
System umożliwi, równolegle ze zwolnieniem elektronicznym (jednak tylko na wniosek tej osoby), otrzymanie druku w formie papierowej, który potwierdzi, że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Aby wprowadzić proponowane rozwiązania, konieczne jest również przygotowanie przepisów prawnych, które umożliwią przestrzeganie zasad wystawiania zaświadczeń. W przypadku niektórych specjalności lekarskich i określonych jednostek chorobowych niezbędne będzie zachowanie możliwości wystawiania zaświadczeń z datą wsteczną.
Ewa Czudek Grzyb, Radca prawny