Reklama

Firmowy motocykl możesz jednorazowo zaliczyć do kosztów

Zakup motocykla na potrzeby działalności gospodarczej traktowane jest na gruncie ustawy o VAT tak, jak zakup samochodu osobowego. Dlatego przy jego nabyciu nie można odliczyć całego podatku VAT. W tym przypadku odliczenie limitowane jest do wysokości 6 tys. zł. Ograniczenie w odliczaniu podatku VAT dotyczy także zakupu paliwa do takiego pojazdu. Podatnik użytkujący motocykl w firmie będzie miał jednak prawo skorzystania z jednorazowej amortyzacji.

Użytkowanie pojazdów samochodowych na potrzeby firmy od lat budzi wiele kontrowersji. Zmieniające się przepisy, szczególnie jeśli chodzi o zasady odliczeń podatku VAT, powodują frustracje podatników, którzy nie dość, że gubią sią w gąszczu zawiłych aktów prawnych to jeszcze musza znosić niekorzystne dla nich zmiany przepisów.

Na gruncie ustaw podatkowych nie ma znaczenia marka i typ pojazdu. Liczy się przede wszystkim rodzaj - czy jest to samochód osobowy, czy ciężarowy. Od tego bowiem zależy możliwość odliczenia podatku VAT przy nabyciu, możliwość odliczenia VAT przy zakupie paliwa, czy też kwestie amortyzacji takiego środka trwałego. Korzystne regulacje obowiązują niestety tylko w przypadku tych drugich aut. Zakup samochodu osobowego nie jest zbyt korzystny pod względem podatkowym ponieważ jego amortyzacja jest ograniczona tylko do równowartości 20 tys. euro. Przedsiębiorca nie może także korzystać z jednorazowego odpisu przewidzianego dla małych i rozpoczynających działalność przedsiębiorców. W tym przypadku ograniczeniu podlega także odliczenie VAT-u przy nabyciu auta, a podatku VAT od zakupów paliwa do takiego auta w ogóle nie można odliczyć.

Reklama

Jakie zasady podatkowe dla motocykli?

W działalności gospodarczej wykorzystywane są także inne pojazdy. Przykładem takim jest motocykl. Coraz więcej firm, których wyznacznikiem jakości jest punktualność, korzystają z motocykli w prowadzeniu biznesu. Jako przykład można podać firmy kurierskie, czy firmy cateringowe. Motocykle takie, często służące jako element reklamy, wykorzystywane są wyłącznie w celach biznesowych. A jak dla celów podatkowych traktowany jest motocykl? Pytanie to dotyczy przede wszystkim możliwości odliczenia VAT - u, przy założeniu, że przedsiębiorca wykonuje czynności opodatkowane, a także możliwości zastosowania jednorazowej amortyzacji.

Nie odliczysz całego VAT-u gdy kupujesz motocykl

Nowe zasady odliczeń podatku VAT zostały uregulowane w ustawie z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652). Kwestia odliczenia VAT w związku z nabyciem samochodów i paliw do samochodów w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. zamieszczona została w przepisach art. 3 oraz art. 4 tej ustawy.

I tak, w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej postanowiono, iż w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 1 stycznia 2011 r.) do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 tys. zł, z wyjątkami wymienionymi w ustawie. Wśród tych wyjątków niestety nie ma motocykla. Pojawia się więc pytanie czy pojazdem samochodowym, o którym mowa w powyższym przepisie jest motocykl.

Przepisy ustawy nowelizującej nie definiują pojęcia "pojazd samochodowy", dlatego też w świetle wydawanych interpretacji (np. interpretacja indywidualna z 26 sierpnia 2011r., ILPP4/443-405/11-4/BA) należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.). Jak wskazuje art. 2 pkt 31 i pkt 33 tej ustawy, "pojazd" oznacza środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, zaś "pojazd samochodowy" - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Motocykl natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 45 cyt. wyżej ustawy, jest to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Dlatego, jak wskazują interpretacje podatkowe, uznać należy, iż obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. ograniczenia wynikające z art. 3 oraz art. 4 ustawy nowelizującej mają również zastosowanie do motocykli z uwagi na fakt, iż motocykle uznane są za pojazdy samochodowe.

Zatem zakup motocykla na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oznacza, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup w ograniczonym zakresie, tj. 60% kwoty określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6 tys. zł. A wszystko to przy założeniu, że przedsiębiorca wykonuje czynności opodatkowane.

Zakup paliwa do motocykla bez prawa do odliczenia VAT

Konsekwencją uznania motocykla za pojazd samochodowy jest także brak możliwości odliczenia podatku od nabywanego paliwa wykorzystywanego do jego napędu, zgodnie z art. 4 ustawy nowelizującej. Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 4 ustawy nowelizującej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 1 stycznia 2011 r.) do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych.

...ale z prawem do jednorazowej amortyzacji

Pewną "rekompensatą" braku odliczenia całego VAT w przypadku nabycia motocykla jest możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji. Jej istota polega na tym, że podatnik może dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Przepis ten dotyczy jednak tylko małych podatników oraz rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej (art. 22k ust. 7 ustawy o PIT). Przepisem tym nie zostały jednak objęte samochody osobowe. Motocykl nie jest jednak samochodem osobowym. Dlatego też należy stwierdzić, że istnieje możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji w tym przypadku. Potwierdzają to interpretacje wydawane w tym zakresie (np. interpretacja indywidualna z 28 czerwca 2011r., IPPB1/415-333/11-4/IF).

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »