Fundacja rodzinna zapewni stabilne działanie polskim firmom, które zmagają się z wyzwaniem sukcesji?

Wprowadzenie przepisów o fundacji rodzinnej ma zapewnić polskim firmom stabilne działanie pomimo śmierci lub przejścia na emeryturę właściciela. Obecnie tylko ok. 8 proc. polskich firm rodzinnych ma już ustaloną sukcesję. Wiele przedsiębiorstw stoi przed wyzwaniem, jakim jest przekazanie majątku i zarządzania młodszemu pokoleniu.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o fundacji rodzinnej. Za projektem ustawy z poprawkami opowiedziało się 441 posłów.

Fundacja rodzinna. Odpowiedź na postulaty przedsiębiorców

- Utworzenie instytucji fundacji rodzinnej to odpowiedź na głosy polskich przedsiębiorców; to rozwiązanie zapewni stabilne działanie rodzinnym przedsiębiorstwom - przekonuje wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

Fundacja taka ma pomóc firmom rodzinnym kontynuować prowadzenie biznesu w perspektywie dłuższej, niż jedno pokolenie.

Reklama

Sukcesja w firmie. Rodzina właściciela będzie zabezpieczona?

- Z tego rodzaju przepisów korzystają już firmy w Europie i na świecie, teraz wprowadzamy je także w Polsce. Dzięki nim wszyscy zyskują - przedsiębiorstwo będzie funkcjonować, zachowane zostaną miejsca pracy, a rodzina właściciela będzie zabezpieczona. Już w Sejmie słyszeliśmy: sensowny projekt, potrzebny, szybki do wdrożenia - powiedziała w poniedziałek Olga Semeniuk-Patkowska.

- Ta ustawa jest potrzebna po to, aby zabezpieczyć kapitał firm, zostawić go w kapitale polskim oraz zwiększyć ten potencjał sukcesji rodzinnej. Mam nadzieję, że ustawa zostanie podpisana pod koniec lutego przyszłego roku, wejdzie w życie w pierwszej połowie przyszłego roku - poinformowała.

Firmy rodzinne. Dzieci nie są zainteresowane przejmowaniem przedsiębiorstw

Ponad 830 tys. firm w Polsce to firmy rodzinne. Tylko 8 proc. tych firm ma już ustaloną sukcesję - ich właściciele wiedzą, że rodzina, dzieci są zainteresowani prowadzeniem przedsiębiorstw.

Zgodnie z ideą fundacji rodzinnej przedsiębiorstwo i majątek rodzinny będą mogły być przekazane fundacji, która będzie nimi profesjonalnie zarządzać. Nowe rozwiązanie pozwoli uchronić polskie firmy rodzinne przed rozproszeniem majątku lub sprzedażą obcemu kapitałowi.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: firma rodzinna | fundacja rodzinna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »