Gigant opuszcza polskie miasto, zwolni załogę. "Nikt się nie spodziewał"

Produkcja wstrzymana, a pracownicy zwolnieni - takie plany ma wobec swojego zakładu produkcyjnego w Gnieźnie japoński gigant technologiczny Toshiba. Wypowiedzenie otrzymało już 106 ze 136 członków załogi - informuje portal gniezno.naszemiasto.pl. Zamknięcie zakładu przewidziano na jesień. W tamtejszym urzędzie pracy powstała grupa zadaniowa, która pomoże byłym pracownikom Toshiby.

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie otrzymał już informację o zwolnieniach grupowych. Będą się one odbywały w dwóch etapach. - W pierwszym etapie zwolnienie otrzymało 106 ze 136 pracowników. Reszta załogi wypowiedzenie otrzyma w innym terminie - informuje cytowany przez portal dyrektor urzędu, Jerzy Koczan. “Nieoficjalnie wiadomo, że nikt z załogi nie spodziewał się takiego obrotu sprawy” - czytamy na gniezno.naszemiasto.pl. 

Japończycy stawiali na wzrost

Toshiba Carrier Manufacturing Gniezno Sp. z o.o. istnieje od czterech lat i specjalizuje się w produkcji klimatyzatorów do biur, sklepów i obiektów przemysłowych. Produkuje też systemy chłodnicze, wentylatory i kompresory. Budowa i wyposażenie hal o powierzchni 17 tys. m kw. kosztowały 92 mln zł (ok. 2,6 mld jenów) - dowiadujemy się ze strony internetowej Toshiby. 

Reklama

W latach poprzedzających otwarcie fabryki, w Europie odnotowano rozwój sektora HVAC (heating, venting, air conditioning -  ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Roczny, skumulowany wskaźnik wzrostu (CAGR) przekraczał 6 proc. - informowało w 2019 r. Japońskie Stowarzyszenie Przemysłu Chłodniczego i Klimatyzacyjnego (JRAIA). Z prognoz wynikało, że popyt będzie rósł głównie dzięki polityce zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstw i zapotrzebowaniu na energooszczędne produkty, m.in. pompy ciepła.

Pandemia, a potem wojna

Prognozy te jednak się nie sprawdziły. Najpierw na drodze wzrostu stanęła pandemia COVID-19, a potem wojna w Ukrainie. Popyt na większość urządzeń HVAC w 2023 roku silnie spadł" - informuje portal inwestycje.plus. Spadek uzasadnia faktem, że budownictwo handlowo-usługowe, biurowe, hotelowe, a także użyteczności publicznej zostało dotknięte załamaniem działalności inwestycyjnej na skutek COVID-19. "Nie zdążyły nadrobić strat, a zostały ponownie dotknięte niekorzystnymi skutkami wybuchu wojny w Ukrainie i ponownym wyhamowaniem nowych inwestycji” - czytamy na portalu. 

Zakład produkcyjny w Gnieźnie miał skrócić czas realizacji produktu o jedną trzecią, obniżyć koszty produktowe i lepiej dostosować ofertę produktów do potrzeb rynku europejskiego. O wyborze przez Toshiba Polski miały zdecydować: wysoko wykwalifikowani pracownicy, bliskość krajów Europy Zachodniej oraz atrakcyjne zachęty inwestycyjne.

Urząd pracy pomoże zwalnianym

Gnieźnieński urząd pracy informuje, że będzie aktywnie działał na rzecz zwolnionych. Powołano specjalną grupę zadaniową, która będzie zbierała oferty pracy pasujące do charakteru wykonywanych obowiązków przez pracowników firmy Toshiba. Prawdopodobnie do działań tych włączą się inne zakłady pracy, które poszukują pracowników.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) obliczył, że w kwietniu i w maju w 85 zakładach zapowiedziano przeprowadzenie zwolnień grupowych. Pracę ma stracić 4275 osób. Zaś od stycznia do maja wnioski dotyczące zwolnienia złożyło w Polsce 175 firm. Zamierzają one zwolnić łącznie ponad 16 tys. pracowników. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gniezno | Toshiba | zamknięcie | fabryka | klimatyzator
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »