Google a środowisko SEO - związek z rozsądku?

Działania SEO stają się coraz bardziej powszechną praktyką. Na przestrzeni lat ostatnich lat branża ta skupia coraz więcej osób oraz firm zajmujących się pozycjonowaniem. Rosnąca rywalizacja w sieci skłania do korzystania z różnych rozwiązań. Niektóre z nich uciekają się do praktyk, dzięki którym mało wartościowe strony windowane są wysoko w wyszukiwarkach. Google coraz silniej reaguje na nieetyczne działania niektórych pozycjonerów i ostrzega ich przed konsekwencjami.

Według wielu wskazówek dla webmasterów, celowe i nieetyczne wpływanie na pozycje stron w wynikach wyszukiwania uznaje się za manipulację. Wśród nich znajduje się m.in.: zakaz umieszczania na stronie ukrytych treści czy linków, jak również stosowania innych sztuczek mających na celu poprawienie jej rankingu. Google nie tylko ostrzega przed konsekwencjami takich działań, ale także nakłada kary za niestosowanie się do powszechnie obowiązujących zasad. Choć wiadomo, że pozycjonerzy stron nie mogliby istnieć bez wyszukiwarki, to jednak czy Google straciłoby, gdyby pozycjonerów nie było w ogóle?

Reklama

Tajemnica z Mountain View

Jeszcze kilka lat temu manipulacja wynikiem w Google była bardzo łatwa, a wysokie wypozycjonowanie strony nie było większym problemem. Wystarczyła dobra optymalizacja, umieszczenie odpowiednich słów kluczowych w meta tagu keywords oraz kilka dodatkowych, standardowych działań, aby strona mogła osiągać przyzwoite miejsce w wyszukiwarkach.

Dodatkowy wpływ na taki stan rzeczy miała nie tylko mała konkurencja, ale także algorytm Google. To jednak przeszłość. Stosowane kiedyś działania, takie jak nadużywane przez pozycjonerów meta keywords - dziś nie mają już wpływu na pozycje w wyszukiwarce. To jedna z wielu zmian, jakie zaszły podczas transformacji wyszukiwarki na przestrzeni ostatnich lat.

- Aktualnie na pozycję strony wpływa ok. 200 czynników, z których większość jest tajemnicą firmy z Mountain View. Wszystkie wprowadzone w ostatnim czasie zmiany były podyktowane wzrostem liczby stron w internecie oraz coraz liczniejszymi nadużyciami ze strony branży SEO - mówi Sebastian Kopeć Specjalista ds. pozycjonowania z firmy Procreate.

Pingwin i Panda

Pozycjonerzy znajdowali coraz to nowe metody pozwalające umieścić swoją witrynę na pierwszych miejscach w tzw. w SERPach.

Dlatego też wskazówki jakościowe dla webmasterów określają zestaw zasad, które według Google są dozwolone a nawet pożądane, aby strona naturalnie, wskutek swojej wysokiej jakości znalazła się wysoko w pozycjach wyszukiwania.

W zamyśle wyszukiwarki wielokrotne modyfikacje algorytmu miały na celu przede wszystkim dostarczenie internaucie jak najlepszych wyników. Jednocześnie ich wprowadzanie obniżało skuteczność działań niektórych firm pozycjonujących. Które z nich najdotkliwiej odczuły wprowadzone zmiany?

W pierwszej kolejności Google zajęło się nadużyciami "najcięższego kalibru", np. stosowanym przez pozycjonerów trikiem zwanym cloaking (wyświetlanie robotom wyszukiwarek innych informacji niż internaucie), ukrywanie treści, czy też montowanie na swojej stronie programów zaliczanych do SWL (systemy wymiany linków).

Dla etycznie działających podmiotów, które nie korzystają z tzw. Black Hat Seo, zmiany te nie były tak drastyczne i nie powodowały nieodwracalnego zniknięcia w gąszczu stron pozycjonowanych przez agencje SEO. Aktualnie Google radzi sobie z tym bardzo dobrze i potrafi w ciągu kliku godzin zareagować na zmiany wprowadzone na stronie. Ostatnie modyfikacje w algorytmie, czyli aktualizacje "Panda" oraz "Pingwin" wprowadziły chyba najwięcej zamieszania w historii "małżeństwa" Google z SEO. Jak się jednak okazało, pomimo tych zmian, co lepsze agencje SEO są w stanie poradzić sobie z przywróceniem wyniku pozycjonowania stron, które ucierpiały podczas wdrożenia algorytmu, a także z dalszą promocją swoich klientów.

Wujek Google robi porządki

Na początku 2012 roku Google obarczyło karą internetowe porównywarki cen za nadużywanie praktyk wychodzących poza White Hat Seo. Firmy te były więc po części zmuszone wzmocnić swoje budżety AdWords. Dla Google - którego 97 proc. wpływów w 2011 to reklamy AdWords - sytuacja nie jest bez znaczenia.

Inną kwestią jest także to, że usunięcie tego typu serwisów jest dla monopolisty-Google znakomitą okazją do wdrożenia własnej porównywarki cen.

Zmiany tzw. "czyszczenia" SERPów rozpoczęte od porównywarek, zostały później użyte wobec innych portali i zapewne będą się jeszcze powtarzać. Można przypuszczać, że firma, która spada z wysokich pozycji będących dla niej głównym źródłem przychodów, większość budżetu przeznaczonego na marketing przeniesie z działań SEO na reklamę AdWords.

- Takie stopniowe zmiany stymulują rynek linków sponsorowanych i na pewno nie zagrażają ogłaszanemu do dłuższego czasu schyłkowi branży SEO. Mamy tu jeszcze wiele do powiedzenia i do zrobienia, choć dla niektórych z nas droga ta może być mniej lub bardziej wyboista - dodaje Kopeć.

Związek pozycjonerów z Google jest burzliwy, lecz nieunikniony. Mimo wielu zmian, które dokonały się w wyszukiwarce na przełomie lat, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie obu stron bez siebie. Aby skutecznie pozycjonować stronę www w sieci, warto na bieżąco śledzić wszystkie zmiany, które dokonują się w środowisku SEO i elastycznie dopasowywać je do swoich potrzeb.

Dowiedz się więcej na temat: SEO | firma | reklama | Google | W Sieci | SEM | wyszukiwarka internetowa | pozycjonowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »