Jakie elementy składają się na wysokość renty chorobowej? W ten sposób obliczysz jej wysokość
Renta chorobowa to potoczne określenie na rentę z tytułu niezdolności do pracy, czyli finansowe wsparcie dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej. Sprawdzamy, komu przysługuje oraz w jaki sposób można obliczyć jej wysokość.
Renta to chorobowa to świadczenie, które obliczane jest indywidualnie i zależy od kilku czynników — przede wszystkim od stopnia niezdolności do pracy oraz stażu ubezpieczeniowego danej osoby. Składa się na nią kilka elementów, które wystarczy do siebie dodać, aby uzyskać jej ostateczną wartość. Jest to:
- 24 proc. kwoty bazowej (przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie),
- po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu, którego brakuje do pełnych 25 lat stażu ubezpieczeniowego, liczone od dnia złożenia wniosku do dnia osiągnięcia 60 r. ż.
W przypadku osób posiadających czasową niezdolność do pracy świadczenie będzie wynosić 75 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Minimalna wysokość renty chorobowej od 1 marca tego roku wynosi 1878,91 zł miesięcznie. W przypadku częściowej niezdolności do pracy renta chorobowa może minimalnie wynosić 1409,18 zł miesięcznie. Podobnie jak inne świadczenia, renta z tytułu niezdolności do pracy jest co roku waloryzowana.
Renta chorobowa przysługuje osobom, które są niezdolne do pracy zarobkowej trwale albo tymczasowo. Aby ją uzyskać, należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim trzeba mieć orzeczenie o niezdolności do pracy częściowej albo całkowitej od lekarza orzecznika ZUS. Konieczne jest również posiadanie wymaganego stażu ubezpieczenia, który zależny jest od wieku, w którym powstała niezdolność. Potrzebny jest:
- 1 rok stażu ubezpieczeniowego, jeśli stałeś się niezdolny do pracy, zanim ukończyłeś 20 lat,
- 2 lata, jeśli stałeś się niezdolny do pracy między 20 a 22 rokiem życia,
- 3 lata, jeśli stałeś się niezdolny do pracy między 22 a 25 rokiem życia,
- 4 lata, jeśli stałeś się niezdolny do pracy między 25 a 30 rokiem życia,
- 5 lat w ostatnich 10 lat, jeśli stałeś się niezdolny do pracy po ukończeniu 30 lat.
Ważny jest także moment, w którym wystąpiła niezdolność do pracy. Aby uzyskać świadczenie, musi ona powstać w trakcie okresów ubezpieczeniowych (np. podczas zatrudnienia albo pobierania zasiłków) lub w ciągu 18 miesięcy po ich zakończeniu.
Aby uzyskać rentę chorobową, należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek. Konieczne jest również zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów. Jest to m.in.:
- informacja o okresach składkowych i nieskładkowych,
- dokumenty, które potwierdzą twój staż ubezpieczeniowy (m.in. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie, potwierdzające okres nauki, wyciągi z aktów urodzenia dzieci),
- zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,
- zaświadczenie o stanie zdrowia,
- dokumentacja medyczna,
- karta wypadku w drodze do albo z pracy, zeznania świadków wypadku i inne dokumenty, potwierdzające wypadek.
Dokumenty oraz wypełnione wnioski należy złożyć osobiście albo przez pełnomocnika w placówce ZUS-u. Można również przesłać je pocztą albo złożyć przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Po wpłynięciu wniosku ZUS wyznaczy termin, w którym przeprowadzone zostanie badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Po nim pozostaje zaczekać na rozpatrzenie wniosku i ostateczną decyzję na temat przyznania świadczenia.