Gwarant podbija Chiny
Grupa kapitałowa Gwarant została większościowym udziałowcem chińskiej firmy wytwarzającej zamki do łańcuchów dla górnictwa, przemysłu cementowego i energetyki. Chce dzięki temu zdobywać nowe rynki i rozwijać nowe produkty.
O chińskiej transakcji grupy, wyspecjalizowanej w produkcji m.in. na potrzeby górnictwa, hutnictwa i budownictwa, poinformowała w czwartek Katarzyna Strugała z Gwaranta. Nowy właściciel planuje warte ok. 2,5 mln euro inwestycje w spółce oraz podwojenie jej produkcji i rozszerzenie asortymentu.
- Po pół roku od utworzenia przedstawicielstwa w Chinach nasza grupa ma już tam nie tylko firmę, ale przedsiębiorstwo znane na miejscowym rynku, z pełnym portfelem zamówień. Efekty takiej strategii dostrzega także strona chińska. Transakcja była szeroko komentowana przez tamtejsze media, a w podpisaniu umowy uczestniczyli dwaj wiceministrowie gospodarki chińskiego rządu - podkreśliła rzeczniczka.
Wkrótce przejęta firma FKI (Zhangjiakou) Mining Equipment zmieni nazwę na Gwarant (Zhangjiakou) Industrial Technology. Polska grupa kupiła większościowy pakiet udziałów od angielskiej firmy FKI UK. Przejmując chińskiego producenta Gwarant został partnerem China National Coal Mining Equipment - drugiego co do wielkości producenta maszyn i urządzeń górniczych w Chinach.
Produkowanych przez chińską firmę zamków używa się do połączeń i napraw zerwanych łańcuchów, szeroko stosowanych w górnictwie. Wyłącznym producentem specjalnego gatunku stali, z którego wykonywane są zamki jest brytyjski Corus. Odbiorcami są firmy górnicze w Chinach i Australii. Wraz z kupnem firmy Gwarant uzyskał prawa umożliwiające kontynuowanie produkcji zamków.
Gwarant jest podmiotem dominującym grupy będącej znaczącym producentem konstrukcji stalowych, odlewów, instalacji przemysłowych, armatury, maszyn górniczych oraz części dla motoryzacji. Do grupy należy m.in. Rybnicka Fabryka Maszyn Ryfama, Odlewnia Żeliwa w Zawierciu, Huta Małapanew i związane z nią spółki oraz kilka innych firm.
Gwarant działa od 1994 roku; spółka zaczynała na rynkach górniczym i hutniczym, głównie w zakresie handlu wierzytelnościami. W kolejnych latach grupa rozwijała się poprzez akwizycję kolejnych zakładów w południowej Polsce. Od sierpnia 2007 r. Gwarant jest spółką akcyjną. Ma plany debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Roczne przychody grupy to ok. 1,5 mld zł, zatrudnia ponad 5 tys. osób.
Gwarant w ostatnich latach zwiększa eksport. W 2006 roku stanowił on ponad 53 proc. udziału w przychodach, rok wcześniej 32,2 proc. Produkty grupy sprzedawane są za granicę do krajów UE i innych państw europejskich, a także m.in. do Turcji, Iranu, Iraku, Tunezji, Albanii, Libii, Jordanii, Syrii, Nigerii, RPA, Rosji, Kazachstanu, Chin, Indii, Pakistanu i Korei.