Inwestycje na kredyt czy kredyt na inwestycje

Reklamy banków pozwalają na odrobinę optymizmu i nadzieję na odwilż na rynku kredytów inwestycyjnych. To dobry prognostyk dla firm, które chciałyby zwiększyć swój potencjał. Kredyty inwestycyjne pozwalają na wzrost wartości aktywów, przy jednoczesnym obniżeniu wysokość zobowiązań podatkowych, ze względu na możliwość zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawy opodatkowania.

Reklamy banków pozwalają na odrobinę optymizmu i nadzieję na odwilż na rynku kredytów inwestycyjnych. To dobry prognostyk dla firm, które chciałyby zwiększyć swój potencjał. Kredyty inwestycyjne pozwalają na wzrost wartości aktywów, przy jednoczesnym obniżeniu wysokość zobowiązań podatkowych, ze względu na możliwość zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawy opodatkowania.

O ile kredyty dla klientów indywidualnych są w miarę standardowe i możemy je łatwo porównać, to w przypadku kredytów dla firm, sprawa już nie jest taka prosta. Większość banków bowiem dostosowuje warunki do indywidualnej sytuacji firmy. Ważne jest również to, aby firma zdawała sobie sprawę z własnych potrzeb i dobrze dopasowała do nich kredyt. Ważna jest nie tylko wysokość kredytu i rat, ale także okres kredytowania, waluta kredytu czy nawet dzień spłaty raty.

Przeznaczenie

Zazwyczaj kredyt inwestycyjny możemy przeznaczyć na finansowanie zakupów i remont środków trwałych, m.in.: maszyn, urządzeń, sprzętu, linii technologicznych, wyposażenia, sprzętu komputerowego i oprogramowania, często także na zakup, remont czy rozbudowę nieruchomości. Firma może pozyskać również kredyt na wykup z leasingu użytkowanego środka transportu, urządzenia czy też spłatę kredytu udzielonego w innym banku. W części banków znajdziemy również ofertę na zrefinansowanie kosztów już poniesionych nawet do roku od daty wystawienia faktury zakupu, np. na środki transportu czy maszyny.

Banki różnią się również wartością udzielanych kredytów. W jednym możemy rozmawiać o pełnej wartości inwestycji, inny bank sfinansuje nam maksymalnie połowę jej wartości. Warto również zwracać uwagę na to, czy te 100 proc. wartości inwestycji to wartość netto czy brutto. Może się bowiem okazać, że zabraknie nam na zobowiązania podatkowe.

Dla kogo?

Kredyty inwestycyjne przeznaczone są dla firm, czyli dla spółek akcyjnych, jawnych, cywilnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, ale także dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy spółdzielni. Zazwyczaj banki oczekują również, aby firma prowadziła działalność przynajmniej od dwunastu miesięcy, chociaż zdarzają się - przynajmniej w teorii - oferty na start. Dobrze jest również w badanym przez bank okresie osiągać dodatni wynik finansowy.

Warto jest również dobrać bank, który specjalizuje się w obsłudze firm takiej wielkości. Banki te mają dopasowaną szeroką ofertę do swojej grupy docelowej i wówczas będzie nam łatwiej uzyskać finansowanie nawet nietypowej inwestycji.

Zabezpieczenie

Zazwyczaj zabezpieczenie kredytu stanowi kredytowany środek trwały, poprzez przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy wraz z cesją polisy ubezpieczeniowej. Może to być także nieruchomość. Część banków posiada również kredyty hipoteczne specjalnie dla firm. Często konieczne jest również przygotowanie biznesplanu oraz prognoz finansowych. Ponadto banki oczekują, że przynajmniej od pół roku (czasami roku) firma będzie posiadała rachunek właśnie w tym banku, będzie przeprowadzała za jego pośrednictwem rozliczenia oraz zadeklaruje konkretną wysokość regularnych wpływów na konto.

Oferty różnią się znacznie również pod względem maksymalnego okresu kredytowania, który wynosi w zależności od banku i produktu pięć, dziesięć czy nawet dwadzieścia lat. Czas będzie potrzebny również na to, aby zainwestowane pieniądze zaczęły zarabiać, dlatego warto już w momencie zaciągania zobowiązania zagwarantować sobie możliwość dokonania karencji w spłacie zarówno rat kapitałowych, jak również odsetkowych. Oczywiście skorzystanie z tego zwiększa koszty kredytu, ale lepiej się wcześniej zabezpieczyć na wypadek przejściowych trudności. Karencja w spłacie rat kapitałowych może sięgać nawet dwunastu miesięcy.

Szukając banku sprawdźmy, jaka jest minimalna i maksymalna kwota kredytów inwestycyjnych udzielanych przez te banki, jakie jest oprocentowanie oraz dostępne waluty.

Kredyty hipoteczne dla firm

Firmy mogą ubiegać się również o kredyty hipoteczne na inwestycje. Wówczas zabezpieczeniem może być nieruchomość własna właścicieli firmy, ale także obiekty komercyjne, takie jak magazyny czy nieruchomości na sprzedaż lub wynajem.

Są banki, które takie rozwiązanie proponują również mikrofilmom, czyli osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą lub wykonującym wolny zawód, rozliczającym podatek dochodowy w formie uproszczonej (książki przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany) lub pełnej księgowości.

Produkt taki można przeznaczyć zarówno na finansowania bieżących potrzeb, zwiększenia środków Kredytobiorcy na finansowanie majątku obrotowego, jak również finansowanie nakładów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest stworzenie nowego lub powiększenie istniejącego majątku trwałego.

Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Dowiedz się więcej na temat: bank | firma | kredyt inwestycyjny | firmy | wysokość | finansowanie | kredyt | kredyt hipoteczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »