Reklama

Jak dopasować do siebie rachunek bankowy?

Czy potrzebne Ci darmowe konto bankowe? Zdecydowanie tak! Rachunek osobisty powinien mieć każdy i warto założyć go już w młodym wieku. Jednak jak wybrać najlepsze konto bankowe i co to właściwe oznacza? Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji, w jakim banku konto założyć? Podpowiemy, jak dopasować rachunek do swoich potrzeb, tak by przynosił same korzyści, nie generował opłat i był wygodny w obsłudze.

Pierwsze konto osobiste - kiedy warto je założyć?

Reklama

Zazwyczaj o założeniu pierwszego konta bankowego myśli się w momencie podjęcia pracy lub pójścia na studia - czyli usamodzielnienia się. To oczywiście doskonały czas do założenia rachunku bankowego, ale warto rozważyć wcześniejsze uruchomienie konta dla dziecka. Nastolatek może już mieć swoje konto, nawet jeśli nie ukończył jeszcze 18. roku życia. Posiadanie rachunku osobistego przez osobę małoletnią ma szereg korzyści:

Umożliwia małoletniemu nauczenie się jak zarządzać finansami, obsługiwać konto, zaznajomienie się z podstawowymi pojęciami, transakcjami i produktami bankowymi.

- Pozwala dziecku i rodzicom kontrolować wydatki z kieszonkowego.

- Uczy odpowiedzialności za posiadane środki i kartę do konta.

- Jest bezpieczniejsze niż noszenie gotówki z kieszonkowego.

- Wprowadza dziecko w świat nowoczesnej bankowości mobilnej i internetowej, dzięki czemu w dorosłym życiu łatwiej mu będzie odnaleźć się w świecie wirtualnych finansów.

Jak założyć konto dla dziecka?

Alior Bank oferuje specjalne rachunki dla osób małoletnich. Konto dla dziecka otworzyć można w oddziale banku, przy czym obecny musi być i niepełnoletni, i jego opiekun prawny. Małoletni musi przedstawić jeden z tych dokumentów:

- legitymację szkolną,

- dowód osobisty,

- paszport.

Zaś jego opiekun prawny musi dostarczyć jeden z poniższych dokumentów:

-Akt urodzenia dziecka;

- Paszport z wpisanym dzieckiem;

- Dokument nadający prawa rodzicielskie;

- Dokument potwierdzający bycie opiekunem lub kuratorem wyznaczonym przez sąd opiekuńczy.

Jeśli rachunek osobisty jest zakładany dla dziecka poniżej 13. roku życia, to na dokumentach podpis składa tylko jego opiekun prawny. Do takiego konta nie wydaje się karty płatniczej. Małoletni, który ukończył 13 lat, może otrzymać kartę do rachunku osobistego, a na dokumentach musi zawidnieć podpis małoletniego oraz jego opiekuna.

Dla konta dla dziecka ustalane są przez opiekuna limity dzienne transakcyjne dla operacji gotówkowych oraz bezgotówkowych, w zakresie od 0 zł do 10 000 zł.

Konto dla dziecka w Alior Banku pod nazwą Konto Internetowe można założyć i obsługiwać online, a jego otwarcie jest bezpłatne. Dodatkowo, do ukończenia przez małoletniego 18. roku życia, nie pobierane są żadne opłaty za prowadzenie rachunku. Podobnie korzystanie z karty - do uzyskania pełnoletności jest darmowe. Konto internetowe zapewnia też darmowe przelewy internetowe, wypłaty z bankomatów własnych i sieci Euronet (tu minimalnie 100 zł) i za granicą.

Konto internetowe to też możliwość wykonania natychmiastowych przelewów, dostęp do płatności BLIK, za pośrednictwem Google Pay i Apple Pay. Więcej korzyści i funkcjonalności takiego konta internetowego - nie tylko dla dzieci - jest wyszczególnionych w ofercie Alior Banku.

Konto Jakże Osobiste w Alior Banku

Konto internetowe to oczywiście nie jedyny rodzaj konta osobistego znajdujący się w szerokiej gamie produktów Alior Banku. Kiedy małoletni ukończy 18 lat, może zamienić swój "dziecięcy" rachunek na konto pełne korzyści, czyli Konto Jakże Osobiste. Dla młodej osoby taki rachunek ma bardzo wiele do zaoferowania - przede wszystkim elastyczność i możliwość dopasowania go do swoich potrzeb, a także wiele innowacyjnych rozwiązań w zakresie bankowości mobilnej i internetowej.

Konto Jakże Osobiste pozwala na wybranie korzyści w zależności od potrzeb - jest ich 10, z czego dwie są darmowe, a pozostałe kosztują jedynie 3,5 zł miesięcznie każda. W wersji konta dla młodych wybrać można:

Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym wynoszące 3% przez 3 miesiące dla sumy do 20 tys. zł.

- Świetne warunki limitu na koncie z oprocentowaniem wynoszącym 12,83% RRSO.

- Płatności kartą bez opłaty za przewalutowanie w 152 walutach.

- Darmowe wypłaty gotówki z bankomatów w całej Polsce.

- Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą.

- Darmowe powiadomienia SMS o zdarzeniach na rachunku.

- Pomoc w nagłych wpadkach, czyli dodatkowy pakiet assistance samochodowy, domowy i medyczny.

- Ubezpieczenie w podróży za granicą, które pokrywa np. koszty leczenia, zagubienia bagażu.

- Zwrot 1% za płatności telefonem poprzez BLIK, Google Pay, Apple Pay.

- Program lojalnościowy w pakiecie.

Powyższe korzyści są też dostępne dla osób powyżej 26. roku życia, z tym, że zamiast wszystkich darmowych powiadomień SMS, do wyboru jest 30 darmowych powiadomień oraz dodatkowo oferowany jest pakiet 5 przelewów natychmiastowych za darmo.

Konto dla osób między 18. a 26. rokiem życia to tzw. konto za zero: nie płacisz za otwarcie konta, prowadzenie go, wydanie karty, korzystanie z niej oraz za dwie korzyści. Osoby, które ukończyły 26. rok życia mogą także uniknąć opłaty za prowadzenie konta, jeśli zapewnią jednorazowy wpływ w miesiącu wynoszący co najmniej 1500 zł - nie musi to być wynagrodzenie. Karta debetowa jest darmowa w przypadku wykonywania miesięcznie transakcji bezgotówkowych o wartości co najmniej 300 zł. Więcej dowiesz się o nim na stronie Alior Banku.

Nie można pominąć kwestii bankowości mobilnej i internetowej, która - i dla młodych, i tych trochę starszych - jest obecnie niezbędna z racji częstego używania laptopów i smartfonów. Konto Jakże Osobiste zapewnia dostęp do aplikacji mobilnej Alior Banku na iOS lub Androida oraz do bankowości online, a ponadto:

- Darmowe przelewy internetowe.

- Szybkie płatności Płacę z Alior Bankiem.

- Google Pay, Apple Pay, Blik.

- Przelewy natychmiastowe w aplikacji.

A w dodatku w Alior Banku logowanie do konta osobistego mobilnie odbywa się za pomocą biometrii (odcisk palca lub skan twarzy), co nie jest jeszcze normą w polskiej bankowości.

Do Konta Jakże Osobistego wydawana jest karta Mastercard, z którą można dołączyć do programu Mastercard Priceless Specials, zbierać punkty i wymieniać je na nagrody (np. bilety na koncerty).

Najlepsze konto osobiste - na co zwrócić uwagę?

Najlepsze konto bankowe, czyli jakie? Jak już wspominaliśmy, przede wszystkim dopasowane do potrzeb, bo każdy ma inne wymagania. Jednemu klientowi zależeć będzie na płatnościach w różnych walutach, bez przewalutowania, bo często podróżuje. Inny doceni darmowe wypłaty z bankomatów, bo dużo korzysta z płatności gotówkowych. Jeszcze inny szuka opcji atrakcyjnego oszczędzania dodanej do podstawowego konta.

Posiadanie konta w banku nie powinno się wiązać z pójściem na kompromis i wybieraniem pomiędzy darmowością, licznymi funkcjami czy łatwą obsługą. Wszystko powinno być w pakiecie. Ponadto obecnie każde konto bankowe powinno zapewniać dostęp do bankowości mobilnej i internetowej na miarę XXI wieku.

Podsumujmy cechy dobrego, czy nawet najlepszego, konta bankowego:

Darmowe prowadzenie konta, założenie, wydanie karty i korzystanie z niej lub proste warunki umożliwiające uniknięcie opłat, brak prowizji za wypłaty z bankomatów.

Bankowość mobilna pełna innowacyjnych rozwiązań, jak logowanie za pomocą biometrii, możliwość sprawdzenia salda przed zalogowaniem, przelewy BLIK, zeskanuj i zapłać, Google Pay lub Apple Pay, doładowanie telefonu przez aplikację, automatyczna autoryzacja przez infolinię, proste udostępnianie numeru rachunku za pomocą sms, e-maila, komunikatorów.

Bankowość internetowa z koszykiem przelewów, możliwości zablokowania i odblokowywania karty, oferta produktów, limitami transakcji etc.

Liczne korzyści i funkcje, które można dopasować do potrzeb jak w Koncie Jakże Osobistym.

Zatem jaki bank wybrać i jakie konto założyć? Możesz wspomagać się w podjęciu decyzji rankingiem kont osobistych, ale pamiętaj, że suche porównanie opłat czy podstawowych funkcji w takim zestawieniu nie daje całego obrazu o ofercie. Postaw na konto, które jest nie tylko darmowe i dostępne w aplikacji internetowej i mobilnej, ale także da się dopasować do Twoich wymagań.

Advertisement

Dowiedz się więcej na temat: Alior Bank | konto dla młodych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »