Jak kwalifikować sprzedaż programu komputerowego
Każdy przedsiębiorca w ramach swojej działalności, w mniejszym lub większym zakresie, zmuszony jest do wykorzystywania różnorodnego oprogramowania komputerowego.
Stąd też coraz więcej firm zajmuje się dystrybucją takiego oprogramowania. Poza tym, z uwagi na różnorodne potrzeby konsumentów programy komputerowe nabywane są w różnych okolicznościach. Możliwy jest tu zakup pojedynczego egzemplarza oprogramowania na nośniku danych (przykładowo na płycie CD) możliwe jest też uzyskanie szerszej licencji na korzystanie z programu (przykładowo umożliwiającej zainstalowanie programu na kilkunastu stanowiskach lub generalne umożliwienie dostępu do niego wszystkim pracownikom firmy).
Przedstawione transakcje mogą niekiedy budzić wątpliwości co do ich prawidłowej kwalifikacji na gruncie podatku VAT. W szczególności, podatnicy mogą mieć trudność ze stwierdzeniem, czy dokonywana przez nich sprzedaż stanowi dostawę towarów, czy świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Przez dostawę towarów na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Innymi słowy oznacza to, iż każda czynność, której istotą jest przeniesienie ekonomicznego władztwa nad towarem (przykładowo przeniesienie własności w wykonaniu umowy sprzedaży) stanowi na gruncie podatku VAT dostawę towarów.
Tak więc, sprzedaż pojedynczego egzemplarza programu komputerowego na płycie CD lub innym nośniku stanowi najczęściej właśnie dostawę towarów. Warto podkreślić, iż w omawianej sytuacji nie ma znaczenia, że wartość nośnika jest w praktyce znikoma w stosunku do wartości nabywanego programu.
Pogląd powyższy znajduje potwierdzenie, przykładowo w interpretacji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie z dnia 20 listopada 2006 r. (sygn. PP/443-58/06), w której wskazano: "Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona nabywa oprogramowanie standardowe, przede wszystkim gry komputerowe, utrwalone na elektronicznych nośnikach informacji (CD-ROM, DVD-ROM) od kontrahentów uprawnionych do ich dystrybucji, tj. nabywa wyłącznie egzemplarze tych programów, zatem transakcje te mają charakter obrotu towarem (...)".
Świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jest natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ustawodawca precyzuje dodatkowo, iż świadczeniem usług jest w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych. Pod pojęciem tym rozumieć należy, m.in. udzielenie licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego.
Zatem przykładowo, w sytuacji gdy przedsiębiorca stworzy program do obsługi księgowej, a następnie będzie zawierał z poszczególnymi firmami umowy, na mocy której firmy te będą uzyskiwały licencję na wykorzystywanie programu w ramach swojej działalności przez okres 3 lat bez wątpienia uznać należy, iż transakcja taka stanowi świadczenie usług.
Anna Resiak, ECDDP Sp. z o.o.