Reklama

Jak rozliczyć wydatki na konferencję dla kontrahentów?

W ostatnich latach obserwujemy szereg działań marketingowych oraz informacyjnych mających na celu pozyskanie i poszerzenie wiedzy klientów o produktach (usługach) oferowanych przez daną firmę.

Wspomniane działania promocyjne objawiają się niekiedy w formie różnego rodzaju konferencji, sympozjów, szkoleń. Koszty uczestnictwa swoich kontrahentów w ww. imprezach pokrywa firma organizująca daną kampanię promocyjną. Na koszty te składają się różnego rodzaju usługi, m.in.: usługi przelotu/przejazdu, usług noclegowe, usługi organizacji konferencji, związane z wyżywieniem oraz usługi dotyczące uczestnictwa w konferencji. Ponoszone są również wydatki związane z nabyciem towarów, którymi są np. materiały marketingowe i foldery informacyjne zawierające ofertę handlową firmy. Działania takie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą firmy i mają niewątpliwie korzystny wpływ na osiągany przez nią obrót. Powstaje jednak pytanie, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych wydatków.

Reklama

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa VAT)., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124

W interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 10.03.2010 r. (sygn.: IPPP1-443-45/10-4/PR) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Zatem podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na zakup towarów i usług wyżej wymienionych, z wyjątkiem faktur dokumentujących zakup usług noclegowych i gastronomicznych, które to w trybie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT zostały pozbawione prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Jarosław Włoch, aplikant radcowski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Dowiedz się więcej na temat: odliczenia | VAT | wydatki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »