Reklama

Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego, który zostanie zbyty przed upływem roku?

Wykorzystywanie samochodów przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w obecnych czasach przestało być symbolem luksusu, a wręcz stało się codziennością. Zakup samochodu firmowego to jedna z najczęstszych inwestycji. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób rozliczyć zakup samochodu zarejestrowanego na firmę, który zostanie zbyty przed upływem roku.

Zakup samochodu z zamiarem zbycia przed upływem roku

Jeżeli podatnik zakłada, iż dokona zbycia samochodu przed upływem roku od jego zakupu, musi pamiętać, że taki środek nie spełnia definicji środka trwałego więc nie może stać się składnikiem ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Nie znaczy to, że nie podlega wpisowi do ewidencji. Będzie stanowił składnik ewidencji wyposażenia. Nie zostaje zatem przyjęty do ewidencji środków trwałych, przez co nie podlega odpisom amortyzacyjnym. Należy podkreślić, że w takiej sytuacji całość poniesionych wydatków na zakup samochodu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Reklama

Ma to szczególne znaczenie w przypadku drogim samochodów, których cena przekracza 20 tys. euro. Jeśli byłyby amortyzowane część kosztów amortyzacji byłaby wyłączona. W przypadku zbycia samochodu przed upływem roku od nabycia i braku obowiązku jego amortyzacji, całość wydatków poniesiona na jego zakup stanowi koszt podatkowy.

Przekroczenie założonego jednorocznego okresu użytkowania

Jeżeli, wbrew wstępnemu założeniu, samochód nie zostanie sprzedany w okresie jednego roku od jego nabycia, podatnik zobowiązany jest do zaliczenia tego składnika majątku firmy do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji w cenie nabycia w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął. Ponadto należy zmniejszyć koszt uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia samochodu, a kwotą amortyzacji przypadającą na dotychczasowy okres użytkowania. W celu obliczenia kwoty odpisu amortyzacyjnego podatnik powinien skorzystać ze stawek amortyzacji, określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, będącym załącznikiem nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stawka amortyzacji przyporządkowana przez ustawodawcę powinna być konsekwentnie stosowana w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych pojazdu.

Podatnik powinien także pamiętać, że w zaprezentowanej wyżej sytuacji zobowiązany jest to zapłaty odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie samochodu do dnia, w którym okres ich użytkowania przekroczył rok i wykazania kwoty odsetek w stosownym zeznaniu podatkowym. Należy podkreślić, że odsetki są naliczane według stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych obowiązującej w dniu zaliczenia pojazdu do środków trwałych przedsiębiorstwa.

Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »