Jak sprzedać samochód po leasingu bez podatku?
Jak opodatkowana będzie sprzedaż samochodu po leasingu? Ile odczekać z transakcją, by była ona zwolniona z PIT?
Sprzedaż wykupionego samochodu firmowego po leasingu nie zostanie obciążona koniecznością uiszczenia podatku - ale tylko, jeśli transakcja jego zbycia nastąpi po upływie szczęściu miesięcy. Tak rozstrzygnął Minister Finansów (interpretacja nr DD9.8220.2.56.2016.KZU) w opozycji do wielu niekorzystnych dla przedsiębiorców interpretacji izb skarbowych.
Do chwili obecnej fiskus zostawiał przedsiębiorcom korzystającym z leasingowanych aut dwie opcje. Pierwszą z nich była konieczność opodatkowania sprzedaży, druga pozwalała natomiast zrezygnować z tego obowiązku, ale dopiero po upływie sześciu lat. Wspomniany okres czasu liczony był co do zasady od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania samochodu z firmy.
Na skutek zmian wytycznych sprzedaż samochodu bez konieczności odprowadzenia PIT może nastąpić już po pół roku. Warto mieć jednak na uwadze, że opisywane tu rozwiązanie może zostać zastosowane wyłącznie w sytuacji, gdy wykupiony samochód zostanie od razu przeznaczony na potrzeby osobiste - informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.
Oznacza to, że nie może zostać wprowadzony do firmowego majątku - jeśli zostanie wprowadzony przychód ze sprzedaży koniecznie trzeba będzie rozliczyć w ramach działalności gospodarczej. Analogicznie będzie w sytuacji, gdy zakupiony samochód nie został leasingowany, a nabyty na własność jako firmowy środek trwały.
Podobne stanowisko reprezentowane jest także w orzecznictwach sądowych - dla przykładu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 23 lutego 2015 roku, sygnatura akt: I SA/Gl 1028/14.
Sąd podkreślił, że skoro wykupiony po zakończeniu umowy leasingowej samochód nie był wykorzystywany w firmie oraz nie został zaliczony w poczet składników jej majątku, to kwota, jaka uzyskana została z jego sprzedaży nie może stanowić przychodu z prowadzenia działalności gospodarczej. Należy natomiast rozpatrywać ją w kontekście przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy, czyli w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT.
Takie definiowanie kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży sprawia, że nie dochodzi do powstania obowiązku podatkowego, w sytuacji, gdy samochód zostanie sprzedany po upływie sześciu miesięcy (liczonych od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie pojazdu).