Jak załatwić sprawę urzędową przez ePUAP?

Na platformie ePUAP przedsiębiorca znajdzie niezbędne informacje dotyczące wielu różnych urzędowych pism czy wniosków. Jeśli jako jej użytkownik posiada też Profil Zaufany lub płatny e-podpis, może takie e-dokumenty podpisać i wysyłać.

Platforma ePUAP oferuje swoim użytkownikom tzw. elektroniczną skrzynkę podawczą (ESP). Można powiedzieć, że ESP jest niejako jedną skrzykną pocztową całej e-administracji. Dzięki niej, użytkownicy ePUAP mogą wysyłać różne pisma lub wnioski do różnych adresatów, oczywiście podpisując je wcześniej bezpłatnym Profilem Zaufanym czy płatnym podpisem elektronicznym z ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Jak dokładnie wygląda kontakt z e-administracją przez ESP?

Sprawdź dostępność, zanim wybierzesz e-dokument

W tym miejscu należy wskazać jeden mankament e-administracji, który trzeba mieć na uwadze, kiedy zamierzamy wysłać urzędowe pismo bądź wniosek bez wychodzenia z domu. Jeśli chodzi o e-dokumenty, które mają jednego, ogólnopolskiego adresata, można śmiało powiedzieć, że e-administracja działa bez zarzutu. Zatem bez problemu każdy użytkownik ePUAP-u wyśle np. Pismo ogólne do Rzecznika Praw Obywatelskich, wpis przedstawicielstwa przedsiębiorcy zagranicznego adresowany do ministra właściwego ds. gospodarki czy wniosek o udzielenie pożyczki w ramach Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji do prezesa PARP-u.

Reklama

Niestety w przypadku pism, których adresatami są urzędy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania czy siedziby firmy, może się okazać, że ePUAP i ESP pozwolą załatwić sprawę tylko niektórym użytkownikom. Przykładowo w Warszawie na kilkanaście urzędów skarbowych, jedynie dwa oferują usługę przesłania elektronicznego wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, opłatami i mandatami.

E-wniosek na przykładzie

Załóżmy, że jako przedsiębiorca z Białegostoku chcemy uzyskać zezwolenie na prowadzenia apteki. Logujemy się na stronie epuap.gov.pl, przechodzimy do "Katalogu spraw" i wybieramy interesujący nas dział, czyli w naszym przykładzie "Przedsiębiorczość". Tutaj można stracić trochę czasu na szukanie interesującego nas pisma, bowiem wniosek o zezwolenie na prowadzenie apteki znajdziemy nie w "Zezwolenia i koncesje", a w "Prowadzenie i zakładanie działalności". Po kliknięciu tej drugiej opcji zapoznajemy się z opisem wniosku i górnym okienku wybieramy Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Białymstoku. Klikamy "Załatw sprawę".

Niektóre pisma sporządzimy i podpiszemy, nie wychodząc poza platformę ePUAP. W przypadku innych dojdzie do przekierowania. W naszym przykładzie zostajemy przekierowani z ePUAP-u do strony cyfrowego urzędu w województwie podlaskim. Aby wypełnić formularz wniosku o zezwolenie, musimy po raz kolejny się zalogować oraz zaakceptować regulamin tej strony. Przekierowanie może trwa trochę dłużej, natomiast jest automatyczne i tak naprawdę użytkownikowi pozostaje jedynie zatwierdzanie kolejnych kroków oraz wypełnienie gotowego formularzu wniosku.

ePUAP jak dobra nawigacja po świecie e-administracji

W przypadku użytkowników, którzy nie znaleźli na platformie swoich adresatów, platforma nie musi być całkowicie bezużyteczna. Można ją traktować jako obszerną i mimo wszystko czytelną bazę dokumentów urzędowych. Po kliknięciu na jakikolwiek z nich, zawsze wyświetli się, do kogo powinnyśmy się z nim udać, etapy i czas jego realizacji, dodatkowe wymagane dokumenty, czy wreszcie, ile złożenie konkretnego pisma kosztuje.

Katarzyna Miazek

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »