Jakie płacić podatki, mając zawieszoną działalność gospodarczą?
Osoby mające działalność gospodarczą z różnych przyczyn zawieszają czasem na jakiś czas jej prowadzenie. Celem takiego działania jest ograniczenie obowiązków i zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jednak wstrzymanie działalności gospodarczej nie zawsze jest równoznaczne z zawieszeniem płacenia podatków i składania deklaracji podatkowych.
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. W przypadku spółki cywilnej zawieszenie działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jego dokonania przez wszystkich wspólników.
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez podatnika zwalnia go z obowiązków wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zwolnienie to obowiązuje przez okres objęty zawieszeniem. Aby z niego skorzystać, należy poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego o okresie zawieszenia. Należy tego dokonać w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku w ewidencji działalności gospodarczej lub w sądzie rejestrowym (w przypadku gdy przedsiębiorca podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego) informacji o zawieszeniu.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia jednak podatnika z obowiązku złożenia zeznania rocznego. Możliwa jest również sytuacja, kiedy obowiązek podatkowy od niektórych przychodów powstanie w okresie zawieszenia działalności firmy. Zaliczka za okres, w którym powstał ten przychód, zostanie odprowadzona wraz z zaliczką za pierwszy miesiąc czy kwartał po wznowieniu działalności gospodarczej.
W ustawie o podatku od towarów i usług odnajdujemy przepis regulujący obowiązki podatnika, który zawiesił działalność gospodarczą, względem podatku VAT. W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Podobnie jak przy podatku PIT, obowiązek podatkowy odnośnie do podatku VAT może powstać w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Jednak, odmiennie niż w wypadku podatku dochodowego, podatnik będzie musiał złożyć deklarację VAT. Zgodnie z ustawą o VAT zwolnienie ze składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie dotyczy:
1) podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE,
2) podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
3) podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie, w którym są podatnikiem,
4) okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
5) okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.
Podatkiem od nieruchomości według stawek przewidzianych dla działalności gospodarczej opodatkowane są - będące w posiadaniu przedsiębiorcy - grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części, a ponadto użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewiona na użytkach rolnych oraz lasy. Zawieszenie działalności gospodarczej nie spowoduje zmniejszenia stawek podatku, gdyż nieruchomości będą cały czas w posiadaniu przedsiębiorcy.
Stawki niższe będzie jedynie można zastosować w odniesieniu do budynków mieszkalnych lub ich części, które były wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej i opodatkowane stawką wyższą. Zawieszenie działalności gospodarczej będzie miało również swoje skutki w opodatkowaniu posiadanych przed przedsiębiorcę użytków rolnych, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych oraz lasów. W czasie prowadzenia działalności gospodarczej były one opodatkowane podatkiem od nieruchomości, natomiast po jej zawieszeniu zostaną objęte podatkiem rolnym lub leśnym.
Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care