Jasiński: Nowe zasady walki z praniem pieniędzy

Firmy będą musiały przechowywać informacje o osobach fizycznych, uzyskujących korzyści z zawieranych przez te firmy umów - takie m.in. zapisy znajdą się w przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów noweli ustawy o praniu pieniędzy. Chodzi np. o osoby zarejestrowane w rajach podatkowych.

Zapowiedział to podczas debaty w PAP na temat walki z unikaniem płacenia podatków pt. "Podatki po polsku, czyli między opresją i rajem" wiceszef Ministerstwa Finansów Wiesław Jasiński. Dodał, że ma to na celu walkę z unikaniem opodatkowania.

Jego zdaniem rocznie w Polsce prane jest ok. 2 mld zł, z czego odzyskuje się bardzo niewiele.

Jasiński mówił, że dyrektywa unijna, do której polska ustawa ma być dostosowaniem, po raz pierwszy uznaje za brudne pieniądze także te pochodzące z uchylania się od opodatkowania.

Inny uczestnik debaty prof. Witold Modzelewski przyznał, że od lat niewiele dobrego zdarzyło się w sprawie walki z unikaniem opodatkowania, więc szykowany przez rząd projekt może być krokiem w dobrą stronę. Jego zdaniem nasze prawo podatkowe jest jednak zbyt łatwe do omijania.

Reklama

- Żeby zwiększyć efektywność systemu podatkowego, musimy zmienić prawo materialne, a do tej pory w prawie materialnym nie stało się nic - zaznaczył Modzelewski.

- Z prawa podatkowego trzeba usunąć wszystko, co legalizuje działania nielegalne - dodał.

Pobierz darmowy: PIT 2015

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »