Jedno okienko w urzędzie skarbowym

Posłowie opowiedzieli się za poparciem rządowego projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przesuwa termin wprowadzenia "jednego okienka" z 1 stycznia 2007 roku na 1 października 2008 roku.

Wczoraj odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji, opóźniającego wejście w życie uproszczonej procedury rejestracji działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą z 2004 roku, od 1 stycznia 2007 roku przedsiębiorcy mieli mieć możliwość rejestracji działalności w "jednym okienku" w urzędzie skarbowym. Rządowa propozycja nowelizacji dotyczy wyłącznie opóźnienia zapowiadanego wcześniej uproszczenia rejestracji. Po 1 października 2008 gminy nie rejestrowałyby już działalności gospodarczej.

Maks Kraczkowski (PiS) powiedział, że w poniedziałek połączone sejmowe komisje rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki rekomendowały jednogłośnie przyjęcie projektu, podczas jego pierwszego czytania. Trzecie czytanie odbędzie się w bloku głosowań, prawdopodobnie w czwartek. Do projektu nie zgłoszono poprawek.

Reklama

Posłowie opozycji kwestionowali jednak rządowe plany opóźnienia wejścia ustawy w życie. Adam Szejnfeld (PO) podkreślał, że od uchwalenia ustawy w 2004 r. stracono już dwa lata, a nie ma gwarancji, czy w przyszłości nie pojawią się kolejne przesunięcia terminu. Dodał, że w obecnej sytuacji PO "może zaprotestować i biernie przyjąć do wiadomości chęć przedłużenia vacatio legis, ale to nie są dobre praktyki".

Bronisław Dutka (PSL) podkreślił, że nowelizacja jest sygnałem dla przedsiębiorców, że jeszcze rok poczekają na przychylność państwa. Dodał, że ponieważ nie ma wyjścia, PSL zagłosuje za ustawą, jednak pytał co się stanie, jeśli znów rozpadnie się koalicja rządowa.

Jak podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowych komisji wyjaśniał wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek, opóźnienie wynika z faktu, iż resort spraw wewnętrznych potrzebuje więcej czasu na informatyczne przygotowanie administracji do systemu "jednego okienka".

Po wdrożeniu nowego systemu informatycznego przedsiębiorca będzie mógł zgłosić podjęcie działalności w urzędzie skarbowym, skąd odpowiednie dane zostaną przesłane automatycznie do ewidencji REGON w urzędach statystycznych i do ZUS.

Założenia wcześniejszego projektu nowelizacji ustawy o SDG przewidywały powstanie od początku 2007 r. Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej (CIDG).

W uzasadnieniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o SDG napisano, że "realizacja wymagałaby znacznych nakładów finansowych na budowę specjalnego systemu informatycznego oraz cyklicznego przeprowadzania przez administrację rządową różnych procedur biurokratycznych (np. coroczne zawieranie przez Ministra Gospodarki umów ze wszystkimi organami ewidencyjnymi na dostęp do CIDG). Dlatego też podjęto decyzję o zmianie koncepcji funkcjonowania Centralnej Informacji".

Nowy nabór

Jak poinformował posłów wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak, wejście w życie ustawy zmniejszy wydatki na rejestrację działalności gospodarczej ze 103 mln zł obecnie do 88 mln zł. Dodał, że przeciętnie każdy urząd skarbowy (US) będzie musiał zatrudnić 6 dodatkowych urzędników do rejestracji działalności gospodarczej. Jeden US obsługuje średnio 10 gmin.

Wilczak wyjaśnił, że US są o tyle wygodnym miejscem do rejestracji, że każdy prowadzący działalności i tak musi pojawiać się w US. Rejestracja działalności w urzędach skarbowych będzie bezpłatna. Dodał - powołując się na rozmowę z ministrem Przemysławem Gosiewskim - że tzw. dużą nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej rząd zajmie się do końca tego roku; do Sejmu trafi ona na początku 2007 r.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: urzedy | Urząd skarbowy | jedno okienko | czytanie | posłowie | urzad | okienko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »