Kiedy kara porządkowa dla podatnika?
Ordynacja podatkowa daje prawo organom podatkowym do nałożenia na podatnika kary porządkowej w odpowiednich warunkach.
Zgodnie z zapisem art. 262 § 1 pkt. 1 i § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, strona, pełnomocnik strony, świadek lub biegły, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, mimo że byli do tego zobowiązani, mogą zostać ukarani karą porządkową, którą nakłada w formie postanowienia organ podatkowy, przed którym toczy się postępowanie podatkowe.
Przesłanki uprawniające organ podatkowy do nałożenia na podatnika kary porządkowej:
przed organem podatkowym winno toczyć się w stosunku do podatnika postępowanie podatkowe,
organ musi wystosować do strony postępowania wezwanie do osobistego stawienia się w organie podatkowym celem złożenia wyjaśnień w sprawie będącej przedmiotem postępowania,
w/w wezwanie musi zostać w prawidłowy sposób doręczone stronie (sposób prawidłowy to sposób podany w przepisach Ordynacji podatkowej),
strona bez uzasadnionej przyczyny nie stawi się osobiście w organie podatkowym.
W/w przesłanki muszą wystąpić w sposób łączny.
W momencie, kiedy strona postępowania podatkowego nie zgłosi się na przywołane powyżej i prawidłowo doręczone wezwanie organu, a jednocześnie nie uzasadni (najlepiej w formie pisemnej) swojej nieobecności, wówczas zostają spełnione warunki wynikające z art. 263 § 1 pkt. 1 i § 5 i organ podatkowy ma możliwość wystawienia - w formie postanowienia - kary porządkowej do kwoty nawet 2 500zł. Po nałożeniu na podatnika takiej kary porządkowej, organ podatkowy może ponownie wezwać stronę do osobistego stawienia się w siedzibie urzędu i także ponownie zagrozić nałożeniem kary za niestawiennictwo. W/w kara może być na stronę postępowania, która uporczywie nie stawia się na wezwania nawet kilkakrotnie.
Jednakże jeżeli nieobecność podatnika spowodowana jest ważnymi dla niego powodami, organ podatkowy, który nałożył karę porządkową, może, na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o nałożeniu kary porządkowej, uznać za usprawiedliwione niestawiennictwo i uchylić karę. Aby powyższe jednak mógł uczynić musi otrzymać od strony postępowania pisemną informację o przyczynach braku stawiennictwa i wnioskiem o uchylenie nałożonej wcześniej kary.