Reklama

Kiedy trzeba zlikwidować własną działalność gospodarczą

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest w Polsce podstawową formą prowadzenia biznesu. Na pewnym etapie rozwoju warto zastanowić się nad jej przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Taka decyzja podejmowana jest zazwyczaj, gdy przedsiębiorstwo osiąga pułap rozwoju ze względu na wielkość majątku, przychodów bądź zatrudnienia. To jest ten moment, gdy dostrzegamy, że nasza firma powinna wejść na nowe tory rozwoju organizacyjno-prawnego.

- Przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala przede wszystkim zabezpieczyć nasze przedsiębiorstwo na wypadek tzw. niekontrolowanej sukcesji  - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, radca prawny, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

Reklama

Do 2018 r. , czyli do momentu, gdy w życie weszła ustawa o zarządcy sukcesyjnym, w przypadku śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej taka działalność przestawała istnieć. Wszyscy jej pracownicy z dnia na dzień pozostawali bez pracy.  Cały majątek trzeba było spieniężyć i włączyć do masy spadkowej. Po wejściu w życie wspominanej ustawy sytuacja stała się nieco prostsza.

Proces przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jednak nadal jest lepszym zabezpieczeniem firmy. Dzięki zasadzie sukcesji uniwersalnej tworzona spółka z mocy prawa (bez żadnych dodatkowych działań) zostaje podmiotem wszystkich praw i obowiązków, które do tej pory spoczywały na przedsiębiorcy prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

- Nie jest potrzebne aneksowanie żadnych umów, np. najmu lokalu czy leasingu. Z chwilą wpisania nowej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego nowa firma staje się podmiotem umów, praw i obowiązków - wyjaśnia R.Trzeciakowski.

Czytaj również: Google dołącza do ważnego projektu. Samsung też w nim weźmie udział

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »