Reklama

Łatwiej uzyskać zaświadczenie z ZUS

Ubezpieczeni w ZUS mogą teraz sami utworzyć elektroniczny dokument i przekazać go instytucji, która go potrzebuje. Można to zrobić przez swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych. Zaświadczenie jest opatrzone elektroniczną pieczęcią i nie potrzebny jest już podpis urzędnika.

Można w ten sposób samodzielnie wygenerować np. zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, wysokości podstawy, od której opłacane były składki, przerwach w pracy czy ubezpieczonych członkach rodziny (dot. ubezpieczenia zdrowotnego) - informuje ZUS.

Reklama

Dokument elektroniczny podpisany jest za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu i nie wymaga podpisu pracownika ZUS.

Aby utworzyć dokument z danymi należy po kolei: zalogować się na PUE, następnie przejść do zakładki "Ubezpieczony", z bocznego menu wybrać "Moje dane - potwierdzenia", wskazać potrzebne dane, zatwierdzić wybór.

ZUS przygotował specjalną ulotkę ze szczegółową instrukcją jak samodzielnie wygenerować takie elektroniczne zaświadczenia. Dla tych, którzy jeszcze nie korzystają elektronicznie z PUE, jest również instrukcja jak założyć profil na tym portalu. Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia swoich danych.

W listopadzie, w wywiadzie dla Interii prezes ZUS Gertruda Uścińska mówiła, że po uruchomieniu (w sierpniu) samoobsługi dla płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych, taką możliwość dostaną także ubezpieczeni.

Zapowiadała też inne funkcje, tak aby np. zwolnienie niektórych płatników z obowiązku samodzielnej kalkulacji należnych składek.

krześ

Dowiedz się więcej na temat: zaświadczenie | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »